autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL
autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL

Předkolumbovští rybáři z Floridy prý budovali velké umělé ostrovy

Projekty typu umělých ostrovů v dnešní Dubaji mají dlouhou tradici. Indiáni kmene Calusa obývali v předkolumbovské době jižní Floridu. Živili se především rybolovem, informace o tom, nakolik byli také zemědělci, se různí.
Victora Thompsonová z University of Georgia a její kolegové nyní přišli na to, že ostrov Mound Key, kde stálo „hlavní město“ kmene, když sem poprvé přišli Španělé, vznikl zřejmě uměle. Totéž může platit i pro další ostrovní sídla kmene Calusa.
Podobné stavby samozřejmě vyžadovaly organizovanou společnost ve velké měřítku – jen v hlavním městě žilo odhadem asi 1 000 lidí, rozvinutý byl námořní obchod na velkou vzdálenost. Podle všeho ostrovy opravdu vznikly jako jednorázové inženýrské projekty, nešlo o „vedlejší efekt“, kdy by třeba ostrov vytvořil postupně z hromad odpadků. Přesněji řečeno, ty byly použity, ale v rámci jednorázových akcí. Když se totiž analyzovaly vrstvy škeblí a kostí na ostrově, ukázalo se, že jsou z hlediska stáří krajně promíchány. Autoři výzkumu to interpretují tak, že prostě někde vedle sídliště na pevnině vznikala po staletí skládka, pak nějaký vládce rozhodl, že se z ní udělá ostrov. Opět – nešlo jen o to, že se „smetiště“ přesune do moře, aby se udělalo místo, ale na takto vytvořený umělý ostrov se obyvatelé vzápětí i přestěhovali. Nápadné je i to, že ostrovy mají velmi pravidelné tvary – což se považuje za další důkaz na podporu teorie jednorázové stavby.
Motivace? Sídlit na ostrově bylo pro rybářskou populaci zřejmě bezpečnější.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: V originále se používá výraz mound. Moundy (v užším slova smyslu) byly útvary budované předkolumbovskými kulturami nedaleko odtud, na jihovýchodě USA, hlavne v úudolí Mississippi. Opět svědčí o vyšší organizaci společnosti.
Je otázkou, nakolik Calusové provozovali zemědělství. Nicméně i předneolitické kultury mnohdy dosahovaly značné organizovanosti, viz i rybáři na severozápadě USA s diferencovanou společností, kumulací bohatství a otrokářstvím. Úpravy krajiny nezačaly se zemědělstvím. V Austrálii budovali domorodí rybáři vedle řek jakési umělé rybníky a možná se to dělalo i v mezolitu na našem území. Také v mezolitu se u nás zřejmě začalo s vypalováním lesů. Pro jiné předzemědělské kultury v Severní Americe se uvádí umělé snižování hladiny moře u pobřeží, což mělo zvýšit produktivitu sběru měkkýšů.

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *