Tellurid wolframičitý WTe2 se chová jako kov a navíc vykazuje feroelektrické vlastnosti. To vše navíc za pokojové teploty a v podobě zcela běžného krystalu, není tedy třeba vytvářet 2D vrstvy či jiné speciální uspořádání.
Sloučenina produkující spontánní polarizaci se vznikem elektrických nábojů na obou koncích byla nyní přímo pozorována. Výzkum vědců z několika australských institucí byl publikován ve Science Advances.
Feroelektrické materiály jsou obdobou těch feromagnetických, tedy vytvářejí permanentní dipóly na obou koncích. Polarizaci lze přepínat vnějším elektrickým polem, takže tyto látky by se mohly potenciálně uplatnit prakticky ve veškerých elektronických aplikacích. Konkrétně v případě tohoto výzkumu vědci hovoří o využití v nanotechnologiích. Uvažuje se o tom, že WeS2 by např. mohl fungovat jako hradlo, které by ovládalo pod ním umístěný 2D materiál, např. topologický izolátor. Přepínání by se v takovém případě dalo realizovat s podstatně menší spotřebou energie, než kdyby se vše řešilo pomocí polovodičů.
Na současném výzkumu je zajímavé to, že feroeletrické materiály byly zatím zkoumány spíše ve formě izolantů či polovodičů. V kovech/vodičích (a WTe2 se má celkově chovat jako kov, i když jde i dichalkogenid přechodných kovů, tedy v typickém případě polovodič) totiž pohyblivé valenční elektrony odstiňují statická vnitřní elektrická vole vznikající z dipólových momentů. Pro sledování/měření, včetně reakce systému na vnější elektrické pole, bylo proto potřeba použít vedle sebe hned několik metod, včetně c-AFM (vodivostní mikroskopie atomárních sil) a PFM (mikroskopie piezoelektrické odezvy).
„A room-temperature ferroelectric semimetal“ Science Advances, DOI: 10.1126/sciadv.aax5080 , https://advances.sciencemag.org/content/5/7/eaax5080
Zdroj: Phys.org
Viz také: Feroelektrický bismut k ukládání dat