autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL
autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL

Proč se samci hnědé vdovy nechávají sežrat?

Hnědá vdova je jedovatý pavouk snovačka Latrodectus geometricus. U jeho samců bylo přitom nyní pozorováno velmi kuriózní chování: páří se přednostně se staršími samičkami, ačkoliv u těch je větší pravděpodobnost, že po kopulaci samce sežerou. Přitom mladší pavoučice jsou navíc plodnější.

Jedním z možných výkladů bylo, že po sexu se starší samicí mohou samci v samici zanechat s větší pravděpodobností část svých rozmnožovacích orgánů a tím zabránit páření s jiným samcem a „válce spermií“. Je samozřejmě otázka, proč by toto dělali spíše u starších samic, nicméně tato hypotéza se stejně nepotvrdila.
Pro samce hnědé vdovy je tedy preference starších samic hned dvojnásobně nevýhodná. Nejspíš nejde o jejich strategii, ale o to, že s nimi samice nějak manipulují (nejspíš pachově apod.).

Příslušná studie vědců ze tří izraelských univerzit (Ben-Gurion University – Negev, Hebrew University – Jeruzalém a Volcani Center ) byla publikována v Animal Behaviour (Shevy Waner et al).

Zdroj: Phys.org

Poznámky PH: Pokud jsem správně dohledal, Latrodectus geometricus je snovačka hnědá. Známý název „černá vdova“ může označovat více různých druhů, podle jiných zdrojů odpovídá druhu snovačky Latrodectus mactans (snovačka jedovatá). Ne pro všechny z nich („vdovy“) ale přitom platí, že samičky žerou po páření samičky (jiné zdroje zase uvádějí, že se to u některých děje spíše při chovu v zajetí než v přírodě). Také jejich jedovatost je různá. Znalci pavouků či jejich chovatelé nechť mě opraví.

Jinak – podobné chování se pro samce zdá být neadaptivní. Samci, kteří budou preferovat plodnější a méně kanibalské mladší samice, zanechají zřejmě více potomků a jejich preference převládne. Nicméně není důvod, proč bychom měli evoluční závody ve zbrojení zastihnout zrovna ve fázi rovnováhy. Ta se tímto směrem nejspíš teprve ustálí (dejme tomu, že i příslušná manipulace ze strany starších samic je relativně nového data); tedy alespoň pokud do hry nevstupují nějaké další faktory, které jsme prozatím přehlédli. (Příklad – potomstvo se staršími samicemi je třeba životaschopnější, i když na první pohled k tomu není důvod.) Je třeba konstruovat další hypotézy a ty pak testovat.

Klonování psího miláčka: jak a proč?

Ve střední Evropě máme prvního naklonovaného psa. Aristocrat II Korec Corso se stal mediální hvězdou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *