Zdroj: Wikipedia, Anatomy of the Nervous System, licence obrázku public domain
Zdroj: Wikipedia, Anatomy of the Nervous System, licence obrázku public domain

Protein, který hlídá normální vývoj mozku

Neurální kmenové buňky mají jak schopnost proliferovat, tj. dělit se a vytvářet identické dceřiné buňky, tak funkčně se specializovat neboli diferencovat. Centrální nervový systém se tvoří během embryonálního vývoje právě díky koordinovanému a složitě regulovanému dělení, migraci a diferenciaci těchto buněk. Z neurálních kmenových buněk vznikají tři zralé typy buněk nervového systému: vlastní neurony a podpůrné makrogliové buňky astrocyty a oligodendrocyty. Určité množství neurálních kmenových buněk se v několika specializovaných oblastech mozku udržuje po celý život. Rovnováha mezi proliferací a diferenciací buněk je při vývoji mozku velmi důležitá, neboť její narušením může vést k vážným neurologickým poruchám, ale i k nádorovým onemocněním mozku.
Badatelé z Oddělení buněčné diferenciace Ústavu molekulární genetiky Akademie věd se zabývali rolí doposud málo prostudovaného proteinu PTCHD2 v proliferaci a diferenciaci neurálních kmenových buněk. Zjistili, že snížené množství tohoto proteinu v myších neurálních kmenových buňkách podporuje jejich spontánní diferenciaci, zatímco jeho nadbytek naopak podporuje jejich dělení. Tyto výsledky publikované v prestižním mezinárodním časopise Scientific Reports ukazují, že protein PTCHD2 pomáhá neurálním kmenovým buňkám v rozhodování, jakou cestou se dát – zda se dělit či diferencovat, a jak tedy udržet správnou rovnováhu mezi těmito životně důležitými ději.

Odkaz na publikaci:
Jana Konířová, Jana Oltová, Alicia Corlett, Justyna Kopycinska, Michal Kolář, Petr Bartůněk a Martina Zíková. Modulated DISP3/PTCHD2 expression influences neural stem cell fate decisions. Scientific Reports 2017, 7:41597.

tisková zpráva Ústavu molekulární genetiky Akademie věd

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *