Foto: © bluebay2014 / Dollar Photo Club

První datová sběrnice pro kvantový počítač

Na RMIT University se údajně podařilo dosáhnout průlomu v oblasti kvantového počítání. Podle článku publikovaného v časopisu Nature zde výzkumníci sestavili kvantový procesor, který je schopen směrovat informaci z různých zdrojů, jde tedy o obdobu sběrnice ve světě klasického IT.
Na výzkumu se kromě australské RMIT podíleli také vědci z Photonics and Nanotechnologies of the CNR (Itálie) a South University of Science and Technology (Čína). Podařilo se přenášet propletený (entangled) kvantový bit (qubit) přes fotonické zařízení, aniž by s přitom informace nějak poškodila. V tom je samozřejmě podstata novinky, protože kvantové stavy jsou s definice křehké, „nelze se na ně podívat“ (poznámka: jak se tedy poznalo, že informace se nepoškodila, když se na ni předtím nikdo nemohl podívat? :-)).
Není důvod, proč by se takto qubity nemohly přesouvat i ve větším měřítku. V současnosti se výzkum ubírá hlavně tím směrem, aby se v rámci kvantového počítání podařilo vytvořit jednotlivé prvky klasické architektury IT – procesor, paměť, sběrnici… – i když jsou možné i jiné přístupy, tedy řešení celého problému v jediném kroku, jak fungují již praktiky používané systémy DWave. Popsaný experiment využíval qubity zakódované do stavů fotonů, i to je pouze jedna z možností, qubity lze reprezentovat i třeba ionty.

Zdroj: Phys.org

Důkazy o primordiálních černých dírách se mohou skrývat v planetkách, nebo dokonce v běžných objektech na Zemi

Extrémní podmínky raného vesmíru možná umožnily vznik mnoha malých černých děr dávno před zrodem prvních …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *