Nová studie vede k závěru, že psí oči skutečně produkují více slz, když se psi znovu setkají se svým pánem. Obecně pak za spojení slz s pozitivními emocemi stojí u psů podobně jako u člověka zřejmě hormon oxytocin.
Takefumi Kikusui z japonské Azabu University na myšlenku přišel tehdy, když viděl svoji fenku pudla, jak začala slzet během kojení štěňat. Následně se výzkumníci rozhodli vyzkoušet, zda se něco podobného bude dít psu i při setkání s majitelem nebo obecně s někým známým. Naopak setkání s neznámým člověkem, i když třeba půjde o přátelskou interakci (pes vrtí ocasem, nechá se hladit…) slzení nevyvolává. Navíc psi více slzeli, když dostali oxytocin (poznámka: dle studie přímo do očí, asi v podobě nějakých kapek – pak by se vše dalo vysvětlit i mechanickým apod. podrážděním, ale není problém v kontrolní skupině kápnout psům do očí vodu nebo fyziologický roztok). Z toho lze odvodit, že tento hormon tedy v celém mechanismu hraje podstatnou roli.
Autoři výzkumu dále požádali lidi, aby hodnotili obrázky psích tváří s uměle přidělanými slzami a bez nich. Ukázalo se, že lidé dávali pozitivnější odpovědi, když viděli psy se slzícíma očima. Slzy tedy nejsou jen vedlejším efektem, ale také vytvářejí silnější vztah mezi psem a člověkem – psům se tedy v souvislosti s domestikací jejich produkce „vyplatila“ (poznámka: třeba takto při vítání pláčou i vlci, nebo alespoň vlčata?). Asi to celé funguje nějak podobně jako prosící „psí oči“, které také vyvolávají potřebu člověka se o příslušného psa více/pečlivěji starat.
Otázka: pláčou psi, i když jsou nešťastní (míněno „produkují slzy“, nikoliv že naříkají, tam je to jasné). A jak je to při interakci psa s jiným psem? (Poznámka: z toho by se dala odvozovat i sociální funkce slz v psím a snad i ve vlčím světě; samozřejmě za předpokladu, že by si toho jiní psi/vlci všímali.)
Takefumi Kikusui, Increase of tear volume in dogs after reunion with owners is mediated by oxytocin, Current Biology (2022). DOI: 10.1016/j.cub.2022.07.031
Zdroj: Cell Press / Phys.org
E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns