Pixabay License. Volné pro komerční užití

Saturnovy prstence ohřívají atmosféru planety

Saturnovy prstence jsou jedním z nejznámějších prvků v celé astronomii, prakticky jakákoliv novinka je v tomto případě mediálně zajímavá. Víme už, že prstence se zvolna rozpadají, nová studie mezinárodního týmu vědců ale k tomu zkoumá, jaký to má vliv na samotnou planetu.
Vědci na základě dat z historických i nedávných misí (1980–2017) prozkoumali spektra atomárního vodíku v horních vrstvách atmosféry Saturnu. Ukázalo se, že sem neustále prší ledové částice z prstenců, které odtamtud vytrhává gravitace obří planety nebo jiné vlivy (mikrometeority, bombardování částicemi slunečního větru apod.).
„Přestože pomalý rozpad prstenců je dobře znám, jeho vliv na atomární vodík planety je překvapením. Z dat získaných sondou Cassini jsme již o vlivu prstenců měli nějaké informace. O obsahu atomárního vodíku jsme však nevěděli nic,“ uvádí hlavní autor studie Lotfi Ben-Jaffel z Astrofyzikálního ústavu v Paříži a Arizonské univerzity. Částice z prstenců podle něj kaskádovitě pronikají do atmosféry v určitých zeměpisných šířkách, mění složení horních vrstev, reagují s plyny v atmosféře a v důsledku toho všeho ji v určitých výškách ohřívají.
Vědci dále uvádějí, že záznamy z atmosféry jsou konzistentní napříč celým sledovaným obdobím (tj. už data získaná sondami Voyager 1 a Voyager 2 na počátku 80. let byla dostatečně přesná). Příslušné signatury by mohly být charakteristické právě pro prstence – to znamená, že ze složení atmosféry bychom tedy mohli usuzovat na existenci prstenců také na exoplanetách.

Lotfi Ben-Jaffel et al 2023 Planet. Sci. J. 4 54
DOI 10.3847/PSJ/acaf78
Zdroj: UniverseToday.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *