periodická tabulka
autor: Offnfopt, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Selenid cínu, další feroelektrický 2D materiál

Jako feroelektrické označujeme materiály, které ve svých různých částech spontánně vytvářejí elektrické dipóly – asi jako molekula vody, ale ve velkém měřítku.
Feroelektrické materiály lze přepínat vnějším elektrickým polem, takže ve 2D by umožňovaly velmi efektivní aplikace pro elektroniku. Zatím je ale známo jen velmi málo feroelektrických materiálů, které by si tyto vlastnosti zachovávaly i ve 2D vrstvě. Pokud se soustředíme na nejčastěji v této souvislosti zkoumané monochalkogenidy prvků patřících do 4. skupiny, nově připravený selenid cínatý (SnSe) má být teprve třetím z feroelektrik. Vědci z University of Arkansas, Max Planck Institute a Čínské akademie věd uvádějí, že u SnSe postačí tloušťka dvou atomů. Monovrstvy selenidu cínatého autoři výzkumu pěstovali na grafitovém substrátu a dipól se jim podařilo překlopit pomocí rastrovacího tunelového mikroskopu. Materiál je jinak polovodič a feroelektrické vlastnosti si udržuje pouze do určité teploty, pak dojde k fázové přeměně a uspořádání elektrického náboje na větších měřítcích mizí. 2D vrstva SnSe má mít také zajímavé optické vlastnosti (nelinearita), což by mohlo umožnit využití tohoto materiálu i v optoelektronických aplikacích.

Salvador Barraza-Lopez et al. Water Splits To Degrade Two-Dimensional Group-IV Monochalcogenides in Nanoseconds, ACS Central Science (2018). DOI: 10.1021/acscentsci.8b00589
Zdroj: University of Arkansas/Phys.org

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *