Kredit: D. Dykstra et al.

Seskládané kovové plátky jsou pevné, lehké a pohlcují nárazy – zároveň

Obvykle platí, že daný materiál je buď pevný (tuhý), nebo dokáže dobře pohlcovat vibrace – ale jen zřídka obojí. Pokud bychom však dokázali vyrobit materiály, které to zvládnou současně, nabízela by se pro ně celá řada potenciálních aplikací, od zařízení v nanorozměrech až po leteckou techniku.
Výzkumníci z University of Amsterdam nyní tvrdí, že sestrojili struktury, které mají požadované vlastnosti a navíc jsou ještě velmi lehké. „Zjistili jsme, že trik spočívá v použití materiálů, které se prohýbají, jako jsou tenké kovové pláty. Když se konstrukce z takových vzpříčených plechů chytře spojí dohromady, stanou se z nich skvělé tlumiče vibrací – ale zároveň si zachovají velkou část tuhosti materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Kromě toho nemusí být plechy příliš tlusté, a tak může být materiál relativně lehký,“ uvádí hlavní autor studie David Dykstra.
Průvodní tisková zpráva řadí výsledek mezi metamateriály, což snad odpovídá skutečnosti v tom smyslu, že jde o umělé struktury, které nemají v přírodě známou alternativu. Na druhou stranu se metamateriály obvykle myslí něco sofistikovanějšího než zohýbané plíšky (dejme tomu technologie pro neviditelnost; i když vlastně i zde jde primárně o tvarování povrchu).
Podle autorů studie se využití nabízí v leteckém a automobilovém průmyslu i ve stavebnictví, v mikroměřítku pak u aplikací typu mikroskopů nebo litografie.

David M.J. Dykstra et al, Buckling Metamaterials for Extreme Vibration Damping, Advanced Materials (2023). DOI: 10.1002/adma.202301747
Zdroj: University of Amsterdam / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *