periodická tabulka
autor: Offnfopt, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Síra tvoří v mracích Venuše velké množství různých molekul

Vědci pomocí sofistikovaných technik výpočetní chemie identifikovali novou cestu, jak se mohou vytvářet částice síry v atmosféře Venuše. Při rozkladu oxidu siřičitého ultrafialovým zářením vzniká atomární síra. Tím to ale nekončí, protože z ní se pak tvoří i molekuly S2, S4 a S8.
Běžná žlutá (kosočtverečná, alfa) modifikace síry je tvořena především molekulami S8. Dosud není jasné, kde se v atmosféře Venuše přesně bere. Nová studie navrhuje, že modifikace (alotropy) síry S3 a S4 by mohly být dosud neznámým absorbérem UV záření v atmosféře Venuše. V rámci studie autoři také navrhují, že molekuly S2 nemusejí vznikat jen reakcí jednoatomové síry (ta se v modelu tvoří rozkladem SO2), ale i rovnou, v jediném kroku a rychleji – reakcí SO a S2O.
Průvodní tisková zpráva ovšem dále zmiňuje i molekuly S3, S5, S6 a S7. Nejmodernější výpočetní modely (tzv. ab initio) by měly umožnit pochopit i složitou chemii Venuše. Naopak laboratorní experimenty jsou v tomto ohledu realizovatelné obtížněji…

Antonio Francés-Monerris et al, Photochemical and thermochemical pathways to S2 and polysulfur formation in the atmosphere of Venus, Nature Communications (2022). DOI: 10.1038/s41467-022-32170-x
Zdroj: Planetary Science Institute / Phys.org
Poznámka: původní volně přístupný článek (zde) obsahuje hromadu reakcí, na které nespecialista na anorganickou chemii hledí v údivu. Ona už ani reakce oxidu sirného a sirnatého uvedená výše (nebo samotná existence první z těchto sloučenin) není tak docela učebnicová…

Sonda Psyche opět posunula rekord v laserové komunikaci

Americký technologický demonstrátor DSOC (Deep Space Optical Communications) opět posunul rekord laserové komunikace. Dokázal totiž …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *