Foto: © Сake78 (3D & photo) / Dollar Photo Club

Škálovatelná baterie vodík-mangan pro efektivní skladování energie

A také Li-Ion baterie s boritanem…

Výzkumníci ze Stannfordu navrhli v Nature Energy nový typ „vodní“ bakterie, která by mohla skladovat energii generovanou slunečními a větrnými elektrárnami či dalšími kolísajícími zdroji.
K dispozici je dosud několikacentimetrový prototyp, který nabízí příkon jako dioda LED, nicméně technologii by mělo jít dobře škálovat. Tvrdí to alespoň nositel Nobelovy ceny a bývalý americký ministr energetiky Steven Chu, nyní profesor na Stanfordu, který se nicméně na samotné práci nepodílel. Navíc by baterie mohla umožňovat až desetitisíce nabíjecích cyklů.
Základem nového článku je běžně používaný (i v bateriích) síran manganatý, novinkou ovšem je jeho kombinace s vodou. Do vodného roztoku se prostě přivádí „přebytečný“ elektrický proud. Dochází na jedné straně k vylučování oxidu manganičitého na katodě, na druhé straně se na anodě uvolňuje vodík. Po vyčerpání síranu manganatého se baterie přepóluje, a proud bude dále převádět oxid manganičitý zpět do roztoku. Následně se celý postup opakuje.
(Tak to alespoň poněkud zmateně popisuje původní zdroj. Jde tedy vlastně o elektrolýzu vody, kdy se bude při rozpouštění MnO2 uvolňovat kyslík? Samotný proud je pak generován reakcí vodíku – ten se znovu vhání do roztoku nebo zvlášť reaguje s kyslíkem? Není nadějnější prostě vyvíjet dobíjecí baterie, kde jde o jednu vratnou reakci a žádné plyny nevznikají?)
Baterie má slibovat výborné parametry i potenciální ekonomickou životaschopnost. Projekt podpořilo americké ministerstvo energetiky.
Zdroj: TechXplore.com

Další novinkou týkající se baterií je návrh publikovaný v časopisu ACS Nano Letters (hlavní autor Ouwei Sheng). Výzkumníci zde navrhují vylepšení běžných Li-Ion baterií pomocí přidání nanočástic boritanu hořečnatého (Mg2B2O5) do pevného elektrolytu. Pevné elektrolyty chrání baterie proti přehřátí i vznícení a přispívají k tomu, že vydrží větší počet cyklů, nicméně mají nižší vodivost. Baterie má proto nižší proudovou hustotu/příkon. Použité nanočástice by měly tyto vlastnosti vylepšit – vodivost zvyšují díky tomu, že do prostředí dodávají další ionty.

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *