(c) Graphicstock

Slovenský start-up vyvíjí lepší diagnostiku nádoru prostaty

Po úspěchu v soutěži Vodafone Nápad roku zabodoval slovenský startup Glycanostics v Evropské výzkumné radě (European Research Council). Jeho inovativní metodu diagnostiky rakoviny prostaty schválila a udělila mu grant. Revoluční objev, který může zachránit nespočet životů, by se tak mohl naplno používat už za 3 roky.

Doposud se rakovina prostaty diagnostikovala pomocí množství tzv. prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi, což je značně nepřesné. Glycanostics je schopné onemocnění diagnostikovat v závislosti na změnách ve složení sacharidů na povrchu PSA. Jde o řešení, které poskytuje signifikantně lepší parametry diagnostiky se znatelnou cenovou výhodou, a tím pádem se může uplatnit v klinické praxi v celosvětovém rozsahu.

Za startupem Glycanostics stojí vědci Jan Tkáč a Tomáš Bertók ze Slovenské akademie věd a multiexpertní tým (Pavol Čekan – CEO Multiplex DX a experti spolupracující s Ministerstvem zdravotnictví SR). Jejich finálním produktem mají být diagnostické sady, které se budou nabízet ve dvou formách – jako klinické testy pro onkologická pracoviště a nemocnice a poté jako domácí testy pro běžnou veřejnost. Díky grantu od Evropské výzkumné rady by se měly na trhu objevit v roce 2021.

O společnosti Glycanostics

Společnost Glycanostics vznikla v roce 2017 a zaměřuje se na jednoduchou a včasnou diagnostiku rakoviny prostaty a prsu. Jejím posláním je stanovení diagnostiky rakoviny na základě přesných, cenově dostupných a neinvazivních testů v počátečních fázích nemoci, což by mohlo zachránit tisíce lidí a zabránit zbytečné léčbě. Diagnostika se provádí analýzou změn glykanů na specifických proteinech v krvi, jako je např. antigen specifický pro prostatu (PSA) a probíhá neinvazivním způsobem, tedy bez nutnosti biopsie. Firma vyvíjí několik typů diagnostických kitů pro domácí i klinické využití.

tisková zpráva společnosti Glycanostics

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *