autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Služební pes je hodně závislý na člověku

Stačí pouhá přítomnost pána, nebo je třeba i povzbudit? Jak se liší vliv člověka na služební psy a na zvířata speciálně necvičená?

Na Oregon State University se Lauren Brubaker a její kolegové soustředili na jedné straně na pátrací a záchranářské psy, na druhé straně na psy společenské (rodinné), kteří neprošli žádným speciálním výcvikem. Psi z obou skupin řešili úlohu, když byli sami, když byl přítomen majitel, a když je majitel navíc speciálně povzbuzoval.
Vycvičení psi měli problém řešit úkol, když byli sami. Přítomnost majitele výsledky zlepšila, ještě víc však povzbuzování. To považují autoři studie za překvapivé, protože přece výcvik by měl chování psa „zautomatizovat“, respektive posílit jeho nezávislost na člověku, samostatnost.
Samotný úkol bych jednoduchý – do 2 minut se dostat do krabice s klobásou. Použito bylo 28 speciálně cvičených, aktivně pracujících psů, a 31 psů „náhodných“ rodinných. V obou případech šlo o různá plemena. Přítomnost majitele znamenala, že člověk prostě neutrálně stál v blízkosti a přitom se psem nijak nekomunikovat. Povzbuzení mohlo být slovní i gesty, ovšem bez toho, že by člověk psa nějak hladil (a samozřejmě bez toho, že by mu nějak pomáhal s otevíráním krabice). Psi dopředu viděli, jak jiný člověk do speciální krabice umístil pamlsek.
Bez přítomnosti člověka se k pamlsku dostali 2 necvičení psi a žádný služební. V neutrálním módu uspěli 3 necvičení psi a 2 služební. Při povzbuzování úkol vyřešilo 9 služebních psů a 2 společenští. Ti zřejmě povzbuzování ani tak nevnímali jako výzvu k plnění úkolu, ale spíše ke hře. Naopak služební psy možná ani tolik nezajímal pamlsek sám o sobě, ale když to dostali za úkol…
Přitom se nemusí jednat o důsledky samotného výcviku, ale o to, že k němu jsou už vybíráni psi s určitými dispozicemi.
Jeden ze závěrů každopádně má být, že i služební psy při plnění úkolu stojí za to průběžně povzbuzovat.

Zdroj: Phys.org
Lauren Brubaker et al, The effects of past training, experience, and human behaviour on a dog’s persistence at an independent task, Applied Animal Behaviour Science (2018). DOI: 10.1016/j.applanim.2018.04.003

Poznámka: Jak by to bylo u dalších služebních plemen? Psi pastevečtí nebo honáčtí jsou možná zvyklí problémy řešit samostatně a jejich výkon by na člověku tedy tolik nezávisel? Předpokládejme, že hodně samostatný, tedy relativně nezávislý na svém pánovi, by byl třeba československý vlčák, husky/malamut…?

 

Lidé psy nejen vědecky zkoumají, ale i mají rádi: Azyl opuštěných zvířat v Libni: sbírka Psí přání
Psí kusy lásky pro psy v útulcích

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán

Povrch Uranova měsíce Ariel je podle nové studie pokryt značným množstvím ledu oxidu uhličitého, zejména …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *