Solární článek bez drahých materiálů

Společnost IBM oznámila, že vyvinula solární článek, u kterého je klíčová vrstva pohlcující nejvíce světla, jež je posléze přeměňováno na elektřinu, vyrobena výhradně z běžně dostupných prvků.

Tím vytvořila nový světový rekord v účinnosti solárních článků s příslibem výroby více energie při nižších nákladech. Při složení z mědi (Cu), cínu (Sn), zinku (Zn), síry (S) a případně selenu (Se) dosahuje solární článek účinnost přeměny energie 9,6 procent – což je o 40 procent vyšší, než byly hodnoty doposud dosahované pro tento typ materiálů.

Vědci IBM popisují svůj pokrok v technologii tenkého fotovoltaického filmu ve studii publikované minulý týden časopisem Advanced Materials. Zdůrazněn je hlavně potenciál solárních článků pro výrobu levné energie, kterou lze široce komerčně využívat.

Tento pokrok v technologii solárních článků se také odlišuje od svých předchůdců díky využití kombinace přístupů založených na roztocích a nanočásticích namísto oblíbených ale nákladných vakuových technik. Změna výrobního postupu má umožnit výrazné snížení výrobních nákladů, neboť je konzistentní s technikami vysoce propustného nanášení jako je tisk, ponořování, rozprašování a štěrbinové lití.

V současnosti dostupné moduly solárních článků založené na polovodičových sloučeninách dosahují 9 – 11procentní účinnosti, a jsou primárně vyráběny ze dvou drahých složek – selenidu mědi, galia a india nebo teluridu kadmia. Pokusy vytvořit cenově dostupné solární články z hojně se vyskytujících materiálů nepřekročily 6,7procentní účinnost. Naproti tomu IBM se svou novou technologií dosáhla 9,6procentní účinnosti.

tisková zpráva společnosti IBM

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *