Jak známo, sůl uchovávaná ve vlhku absorbuje do sebe vodní páru. Vědci z Tokijské univerzity nyní popsali podobný jev i pro další plynné sloučeniny – soli a jim podobné molekuly do sebe mohou ze vzduchu natahovat i páry organických látek. Využití by tento jev mohl najít při čištění vzduchu. V interiérech bývají někdy koncentrace konkrétních organických látek tak vysoké, že může jít až o zdravotní riziko. Také by se tímto způsobem mohly organické látky odstraňovat tam, kde nechceme, aby unikaly volně do životního prostředí.
Celý jev autoři výzkumu zkoumali u několika solí. Pro vodní páru je účinný např. chlorid vápenatý, který se pro svou hygroskopičnost používá jako desikant (vysoušedlo). Když bylo třeba lapat chloroform CHCl3, který není zdaleka tak polární jako voda, bylo třeba použít sůl jiného typu než takhle vysloveně iontovou sloučeninu. Experimentovalo se proto nejprve s tetrabutylamonium hexafluorofosfátem, který v přítomnosti chloroformu postupně zkapalněl (a zvýšil svoji hmotnost o 80 %, tj. skutečně došlo i k pohlcení chloroformu). Kontrolní pokus ukázal, že u klasických anorganických solí (hexafluorofosforečnan amonný NH4PF6, tetrafluoroboritan amonný NH4BF4 a chlorid sodný NaCl) tento proces neproběhl.
Organic deliquescence: organic vapor-induced dissolution of molecular salts, RSC Advances (2022). DOI: 10.1039/D2RA03390A
Zdroj: University of Tokyo / Phys.org a další