(c) Graphicstock

Střevní bakterie mění naše chuťové preference

O tom, že střevní bakterie výrazně ovlivňují náš zdravotní stav, třeba co se obezity týče, se celkem nepochybuje. Nemusejí ale měnit přímo vstřebávání potravy, zřejmě dokáží cílit i na mozek a lidské chutě.

Nakonec na tom není nic zvláštního. S tím, jak parazité různě manipulují chování svých hostitelů, jsme v českém prostředí dostatečně obeznámeni díly toxoplasmě. Pokud jeden parazit zvyšuje riziko toho, zda nás přejede auto, proč by si jiný nemohl pohrávat s tím, co nám chutná (ve druhém případě může být parazit i v uvozovkách, třeba je tento vliv na hostitele spíše pozitivní).

Carlos Ribeiro a další vědci z lisabonského Champalimaud Centre for the Unknown a australské Monash University publikovali příslušná zjištění v PLOS Biology a označili je za „koncepční skok“, nám to nijak překvapivé či přelomové připadat nemusí. Studie byla provedena na octomilkách. Zkoumalo se 5 bakterií, které se u octomilek běžně vyskytují, z toho hned 2 nějak ovlivňovaly to, jak se mušky krmí. Mušky si samy začnou vybírat potravu, v níž jsou přednostně obsaženy aminokyseliny, pokud jich octomilka má jinak nedostatek – a to jak obecně, tak preference proteinů roste i v případě nedostatku jediné esenciální aminokyseliny. K tomu výzkumníci zkoumali účinek 5 bakterií, které v muškách žijí. Hned dvě z nich správnou reakci potlačovaly, naopak s „dobrým“ mikrobiomem octomilky svůj jídelníček upravovaly. Přitom u člověka žije ve střevním traktu mnohem více druhů bakterií než u mušky, takže odpovídající manipulace hostitele (striktně vzato – manipulace to je, pokud by se tedy prokázalo, že to bakteriím k něčemu slouží) může být mnohem účinnější.
Vědci si původně mysleli, že bakterie octomilce pomáhají tím, že jí esenciální aminokyseliny produkují samy, takže dávat přednost potravě bohaté na proteiny je už zbytečné. Není to ale pravda, mušky pak mají příslušný výživový deficit projevující se např. sníženou plodností. (Možná i něco jako známý mechanismus, kdy parazit kastruje hostitele, aby ten investoval zdroje ne do produkce potomstva? Přecházejí příslušné bakterie do vajíček octomilek?) Bakterie zřejmě opravdu působí na mozek octomilky, i když se neví jak.

Zdroj: Phys.org a další

Temná hmota by mohla hvězdám zajistit nesmrtelnost

Hvězdy poblíž středu naší galaxie se chovají poněkud podivně. Vysvětlením může být temná hmota. A …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *