Pixabay License

Studie zkoumala, jak umělá inteligence zvládne diagnostikovat rakovinu kůže

Rakousko-australský výzkumný tým vedený dermatologem Haraldem Kittlerem z vídeňské MedUni zkoumal, do jaké míry je možné ji využít současné modely/programy umělé inteligence při diagnostice a terapii pigmentových kožních lézí v reálném klinickém scénáři.
Ve studii publikované v Lancet Digital Health tým porovnával přesnost diagnostiky a doporučení terapie dvou různých algoritmů v aplikacích pro chytré telefony s přesností lékařů. Výsledky ukazují, že aplikace s umělou inteligencí si v diagnostice obecně vedly dobře. Lékaři však byli jednoznačně lepší, pokud jde o rozhodování o léčbě.
Výzkumný tým testoval aplikaci umělé inteligence v reálných klinických podmínkách ve dvou centrech pro léčbu rakoviny kůže, na univerzitním dermatologickém oddělení MedUni ve Vídni a v australském centru pro diagnostiku melanomu v Sydney.
Studie se skládala ze dvou scénářů, přičemž AI byla prvním scénáři použita pro analýzu změn podezřelých z rakoviny kůže a ve druhém scénáři pro pacienty s mnoha znaménky. Výstupy se v obou případech srovnávaly jak s lékařskými experty, tak s méně zkušenými lékaři. V rámci aplikací na bázi AI se testoval nový algoritmus 7-class a již používaný (tedy v retrospektivních studiích) ISIC.
V prvním scénáři vykazoval algoritmus 7-class stejnou diagnostickou přesnost ve srovnání s odborníky, zatímco ve srovnání s méně zkušenými lékaři byl výrazně lepší. Algoritmus ISIC si naopak vedl výrazně hůře ve srovnání s experty, ale lépe než nezkušení lékaři.
Z hlediska rozhodování o léčbě byl algoritmus 7-class výrazně horší než experti, ale lepší než nezkušení lékaři. Výsledky naznačují, že aplikace pro chytré telefony s podporou umělé inteligence pro diagnostiku rakoviny kůže činí podobně dobrá diagnostická rozhodnutí jako experti v reálném klinickém scénáři. Pokud však šlo o rozhodnutí o léčbě, experti byli lepší. Aplikace AI měly tendenci odstraňovat i řadu nezhoubných lézí, tedy vyznačovaly se ve zvýšené míře falešně pozitivními výsledky.

Scott W Menzies et al, Comparison of humans versus mobile phone-powered artificial intelligence for the diagnosis and management of pigmented skin cancer in secondary care: a multicentre, prospective, diagnostic, clinical trial, The Lancet Digital Health (2023). DOI: 10.1016/S2589-7500(23)00130-9
Zdroj: Medical University of Vienna / MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *