Jak si stojí v současnosti vysokoteplotní (spíše v uvozovkách) supravodivost? V elektronice se běžně používá supravodivost při -183 °C, kdy už stačí systém chladit kapalným dusíkem. Nejčastěji se zde uplatňují sloučeniny na bázi YBaCuO nebo LaBaCuO. Podařilo se dosáhnout supravodivosti při teplotě -138 °C. V roce 2015 se došlo k prozatím rekordní hodnotě -70 °C u sloučeniny síry a vodíku H3S (poznámka: kdo o ní kdy slyšel?), ovšem vyžadovalo to tlak 1,5 milionu atmosfér.
Nyní vědci připravili 13 nových hydridů uranu, které (spolu s již známým hydridem uranu UH3) podle simulací měly být rovněž kandidáty na supravodivost. Při 50 000 atmosfér se podařilo vyrobit např. molekuly UH7 a UH8. První z nich je supravodivá při teplotě -219 °C. To není nijak oslnivé, ovšem tato teplota by podle autorů studie měla jít výrazně zvýšit pomocí dopování dalšími atomy.
Artem R. Oganov, Ivan Kruglov a jejich kolegové z Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT), čínských a amerických vědeckých institucí publikovali své výsledky ve Science Advances. Analýza hydridů uranu se prováděla mj. v Carnegie Institution of Washington a v laboratořích Čínské akademie věd. Hlavní závěr studie má být následující: až dosud se v rámci výzkumů supravodivosti hlavní pozornost soustředila kvůli H3S na sloučeniny vodíku se selenem či fosforem, kovové hydridy ale mají mít v této oblasti vyšší potenciál. Při vysokých tlacích lze každopádně připravit sloučeniny vodíku, jejichž existence je podle klasické chemie málem nemožná (poznámka: může mít uran oxidační čísla 7 nebo 8?). Mnohé z těchto látek by mohly být supravodivé i za nižších tlaků, třeba i za běžného tlaku atmosferického – samozřejmě pokud by ovšem byly vůbec stabilní.
http://dx.doi.org/10.1126/sciadv.aat9776
Zdroj: Eureklaert.org a další
Další poznámky PH: Ad hydridy uranu, narazit lze kromě UH3 ještě na zmínky o sloučenině UH4. Ad sloučenina H3S, při vyhledávání třeba odfiltrovat iont H3S+ (ten tedy také působí nezvykle, protože klasický sirovodík se zde chová jako zásada, ale alespoň oxidační čísla jsou pochopitelná :-)). Existuje snad i H3S2- (snad aniont SH kombinovaný s H2S). Po vzoru SF4 a SF6 snad dokonce mohou být i H4S a H6S, jindy se ovšem jejich existence popírá.