Pixabay License. Volné pro komerční užití

Transplantace střevní mikrobioty pomáhá při zánětu střev, léčba je na vzestupu

Pacienty se zánětem střev léčí Fakultní nemocnice Brno fekální bakterioterapií, neboli transplantací střevní mikrobioty, od roku 2010. Léčba je indikována u rekurentní enterokolitidy (zánětu střeva) vyvolané toxiny bakterie Clostridioides difficile, nemoc je také označována jako klostridiová kolitida. Jde o jedinou diagnózu, u které je použití této metody podloženo jednoznačnými výsledky klinických studií. U řady dalších nemocí je pak testována v rámci klinických studií (od syndromu dráždivého tračníku přes metabolický syndrom až po autismus či Alzheimerovu nemoc), zde se jedná nicméně stále o metodu experimentální. Ročně se ve FN Brno na Klinice infekčních chorob provede kolem 40 fekálních transplantací.

Fekální bakterioterapie je u klostridiové kolitidy určena k sanaci střevní mikrobioty po cílené antibiotické léčbě enterokolitidy s cílem obnovit diverzitu mikrobioty střev a zabránit tak dalším opakováním této nemoci. „Do budoucna se očekává podávání pacientům v podobě enterosolventních kapslí obsahujících adekvátně upravenou (např. lyofilizovanou) suspenzi vyrobenou ze stolice mnoha podrobně vyšetřených dárců. Alternativní metody v rámci sekundární prevence rekurencí klostridiové kolitidy jsou velmi omezené, v zahraničí je dostupná monoklonální protilátka bezlotoxumab, která poskytuje na základě principu pasivní imunizace dočasnou ochranu před účinky toxinů Clostridioides difficile,“ říká lékař Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU MUDr. Roman Stebel, Ph.D. a dodává, že v rámci ČR zatím není tento lék pro pacienty k dispozici, jeho nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Stolice pro výrobu suspenze k fekální bakterioterapii je získávána od zdravých předem podrobně vyšetřených dárců. Převážně se stále jedná o příbuzné pacientů (např. dospělé děti, dospělá vnoučata). Suspenzi stolice je možné po zpracování následně skladovat až 6 měsíců v zamraženém stavu (při -70 °C). Dlouhodobě je ve FN Brno dosahováno úspěšnosti srovnatelné s výsledky ze zahraničních studií v rámci Evropy i USA.

tisková zpráva FN Brno

Odstartuje sonda HERA, má významnou českou účast

České instituce a firmy se podílejí na návrhu, realizaci a provozu mise Hera Evropské kosmické …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *