Agentura ochrany přírody a krajiny ČR má smlouvu s akademickou institucí – Mendelovou univerzitou v Brně, která se výzkumem velkých šelem dlouhodobě zabývá. Vlk byl při vypuštění opatřen telemetrickým obojkem, který v pravidelných intervalech zaznamenává jeho aktivitu. Víme, že vlk se pohybuje v teritoriu domovské smečky a pravděpodobně přijímá potravu – našly se zbytky jeho trusu i s chlupy. Z dat, která máme k dispozici, nevyplývá, že by zvíře nyní vykazovalo nějaké znaky atypického chování a bylo třeba je odchytávat. Vlk má telemetrický obojek právě proto, aby mohli experti vyhodnotit, kde a jak se pohybuje. Zvíře, které bylo po delším čase vypuštěno zpět do přírody, potřebuje především klid, aby si zvyklo na okolní prostředí.
Od počátku tu byly dvě možnosti – buď vlka odsoudit k doživotnímu zajetí, nebo se pokusit o jeho návrat do přírody. Po konzultacích s experty ze zahraničí, kteří mají se záchranou zraněných vlků zkušenosti, panovala shoda na té druhé – zkusit jeho návrat do přírody. Je to dlouhodobý proces s nejistým výsledkem.
biologie šelmy vlci vlk zoologie
Odhalili zdroj mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii
Vědci z Botanického ústavu AV ČR ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi odhalili původ mimořádné …
muj nazor je opacny, proti vypusteni byla i rada znalcu vlku. vlk je nyni sam. vlkum se v zajeti obecne dari dobre, mnozi se, dozivaji se vyrazne vyssiho veku. vlci v prirode byvaji podvyziveni, ustvani z neustaleho shaneni potravy (viz kdyz se najdou prejeti ci jinak uhynuli). vlk se v zajeti mohl kamaradit s jinymi vlky a kdyz uz ne primo s lidmi, tak se psy. takze – jedna vec je, ze nekdo chce vlky radsi v prirode nez v kleci, ale jde-li ciste o stesti tech vlku…