Hvězdy s diskem (Be. „upíří“ hvězda; v popředí) a její průvodní hvězda, která byla zbavena svých vnějších vrstev (v pozadí). Kredit: ESO/L. Calçada

Trojhvězdy namísto dvojhvězd?

Masivní hvězdy typu Be, dosud považované především za dvojhvězdy, by ve skutečnosti mohly být trojhvězdami. Tvrdí to ve své nové studii Jonathan Dodd a René Oudmaijer z University of Leeds. Příslušná podskupina hvězd typu B se považuje za důležitou i z hlediska našich teorií o vývoji hvězd obecně.
Hvězdy Be bývají obklopeny charakteristickým diskem z plynu ve tvaru Saturnových prstenců. Jsou známy již asi 150 let – poprvé je identifikoval známý italský astronom Angelo Secchi v roce 1866 – až dosud se ale neví, jak vznikají. Shoda mezi astronomy dosud panuje pouze v tom, že samotné disky mají jako příčinu rychlou rotací hvězd, která sama o sobě může být způsobena interakcí hvězd s jinou hvězdou ve dvojhvězdném systému.
Nyní však vědci na základě analýzy dat ze satelitu Gaia Evropské kosmické agentury tvrdí, že našli důkaz, že tyto hvězdy skutečně existují v trojitých systémech. Při sledování dvojhvězd a přenosů hmoty mezi nimi došli z dat vědci k názoru, v mnoha případech vstupuje do hry třetí hvězda, která tlačí menší hvězdu blíže k hvězdě Be – natolik blízko, že může dojít k přenosu hmoty z jedné hvězdy na druhou a vytvoření charakteristického disku. To by také mohlo vysvětlovat, proč už tyto průvodce nevidíme; staly se příliš malými a slabými na to, aby je bylo možné detekovat poté, co „upíří“ hvězda Be nasála tolik jejich hmoty.
Objev by podle průvodní tiskové zprávy mohl mít dopad i na další oblasti astronomie, včetně našeho chápání černých děr, neutronových hvězd a zdrojů gravitačních vln.

Jonathan M Dodd et al, Gaia uncovers difference in B and Be star binarity at small scales: evidence for mass transfer causing the Be phenomenon, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2023). DOI: 10.1093/mnras/stad3105. On arXiv: arxiv.org/pdf/2310.05653.pdf
Zdroj: University of Leeds / Phys.org, přeloženo/zkráceno

Poznámka: Hvězdy typu B mají hmotnost asi 5 Sluncí, jejich teplota může dosáhnout až 30 000 K, září řádově tisíckrát jasněji než Slunce a jejich životnost se pohybuje jen kolem 100 milionů let.

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *