Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových dat. Podniky se musí naučit s ransomwarem žít. Auta zjistí o soukromí lidí leccos a automobilky data prodávají.
Podniky se musí naučit s ransomwarem žít (Veeam)
Podle studie Veeam Data Protection Trends Report 2023 bylo loni alespoň jednou zasaženo ransomwarovým útokem plných 85 % organizací. Vzhledem k tomu, že těmito útoky trpí téměř všechny organizace, je zřejmé, že tento problém je v dnešní době nejen hojně rozšířený, ale také prakticky nevyhnutelný. Ačkoli to může znít pesimisticky, právě uvědomění si této skutečnosti nám může pomoci tuto všudypřítomnou hrozbu zvládnout. Podívejme se tedy, jaká řešení mohou organizace využít, aby byly schopny s rizikem ransomwaru fungovat.
Kvantové počítače mohou ochránit strojové učení před podvrhy
Navzdory velkým úspěchům a stále širšímu nasazení zůstávají systémy AI založené na strojovém učení velmi náchylné k útokům – to znamená ke škodlivým zásahům do zpracovávaných dat, které způsobují jejich překvapivé selhání. Například modely pro klasifikaci obrázků (které analyzují fotografie za účelem identifikace a rozpoznání nejrůznějších kritérií) mohou být často oklamány přidáním dobře připravených změn (tzv. perturbace) do vstupních obrázků. Tyto změny jsou přitom tak malé, že jsou lidským okem nepostřehnutelné. Útočníci toho mohou využít.
Pure Storage a Microsoft rozšiřují strategické partnerství
Společnost Pure Storage oznámila rozšíření strategického partnerství se společností Microsoft. Tato spolupráce umožňuje nativně začlenit špičkové technologie ukládání dat Pure Storage do služeb Microsoft Azure. Výsledkem je v rámci Azure mj. nová nabídka úložiště SSD v2 Azure, dostupná v rámci zkušební (preview) verze služby Azure VMware Solution (AVS).
Studie Red Hat analyzuje stav zabezpečení edge computingu
Edge computing se z technologie druhořadého významu v několika málo odvětvích stal významnou příležitostí pro podniky napříč obory, které potřebují rozprostřít výpočetní výkon po celém světě – nebo i ve vesmíru, jako v případě úloh řešených ve vesmírném prostoru. Edge computing zkracuje dobu odezvy tím, že zpracovává data v místě, kde jsou shromažďována, nebo v situacích, kdy by je jinak nebylo možné zpracovat, protože je úloha nebo část hardwaru odpojena od sítě.
Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových dat
Technologie „generativní“ umělé inteligence jsou podnikům k dispozici. Na rozdíl od jiných trendů, jako je cloud nebo digitální transformace, by měla jít AI navíc implementovat jednodušeji, protože jde (alespoň v jistém ohledu) prostě o „aplikaci“, která nevyžaduje přestavbu dalším procesů. Matt Kelberman ze společnosti 66degrees se na ITPro Today v této souvislosti zabývá tím, že pro umělou inteligenci a využití jejích přínosů je třeba vlastně jediné – mít připravená data. Stávající systémy typu ChatGPT nebo Google Bard mají totiž pro podniky jen velmi omezený význam; jsou založeny na veřejných datech a samy o sobě pracovní postupy moc vylepšit nedokážou.
Zprávičky
- Auta zjistí o soukromí lidí leccos a automobilky data prodávají, tvrdí průzkum
- Musk popřel, že by kvůli ukrajinskému útoku na Krym loni vypnul Starlink
- Akcie Applu druhý den klesají kvůli omezení v Číně, propad se blíží 200 mld. USD
- ČNB zpřístupní registr pro platby na kontakt
- Thoma Bravo převezme NextGen Healthcare za 1,6 miliardy dolarů
- Hackeři z KLDR mají zřejmě letos na krádežích kryptoměn podíl 20 %
- EK zveřejnila seznam firem, které musejí dodržovat reformu digitálního trhu
- NÚKIB v srpnu oproti červenci evidoval dvojnásobně více kybernetických incidentů
- Apple se podřídil požadavkům EU, nový iPhone bude s nabíječkou USB-C
- Britský vývojář čipů Arm očekává, že jej burza ocení na 52 miliard dolarů
- Čína chystá nový fond na podporu polovodičového průmyslu
- Síť X, dříve Twitter, chce sbírat biometrická data a záznamy o studiu i práci
- Island díky své levné elektřině láká těžaře bitcoinů
- Klienti vývojáře čipů Arm mají zájem o koupi akcií v rámci primární nabídky
- 25 let Googlu