U izraelského pobřeží bylo objeveno množství vzácných předmětů, které skončily na mořském dně, když se v oblasti před 1600 lety potopila loď. Izraelské úřady nález označily za největší poklad svého druhu, který se v zemi našel za nejméně 30 let. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Část pokladu našli náhodou minulý měsíc dva potápěči u přístavu v Caesareji a objev oznámili izraelskému úřadu pro památky. Vyslaní profesionálové potom na místě nalezli pozůstatky plavidla pohřbeného pod mořským dnem.
Caesarea je významným přístavem z doby římské nadvlády a 600 let byl i hlavním městem někdejší Palestiny. Město je mimo jiné známé nádherou svých staveb.
Množství bronzových předmětů v útrobách plavidla je podle archeologů mimořádně dobře zachováno: lampa zdobená podobiznou římského boha Slunce Sola, socha bohyně Měsíce Luny, lampa v podobě hlavy afrického otroka či fragmenty nádoby na vodu.
„Je to fantastický objev, který má obrovský historický význam,“ prohlásil Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie. Díky písku, který bronzové sochy pokryl, ty artefakty vypadají, „jako by byly vyrobeny včera, a ne před 1600 lety“, uvedli archeologové.
Součástí pokladu jsou také různá navigační zařízení, kotvy a dva shluky tisíců starobylých mincí o hmotnosti 20 kilogramů. Mince jsou spojené dohromady a mají tvar keramické nádoby, v níž byly uschovány.
Odborníci se domnívají, že velkou obchodní loď zastihla nedaleko přístavu bouře a plavidlo se rozbilo nárazem o skaliska či přístavní hráz. Ve stejné oblasti našli již před rokem potápěči asi 2000 zlatých mincí z období před 1000 lety.
Poznámka PH: Ad římská bohyně Měsíce – bereme-li to tak, že římští a řečtí bohové si cca odpovídají, kdo byla (nebo byl? Babyloňané měli měsíčního boha Sína) bohyní měsíce u Řeků.