Americké ministerstvo energetiky udělilo grant výzkumnému týmu z Clemson University v Jižní Karolíně, který zkoumá uplatnění uhlíkových nanotrubic při vysokých teplotách. Struktury z těchto vláken se možná uplatní při stavbě jaderných reaktorů čtvrté generace, jejichž vývoj právě nyní probíhá.
Nová generace jaderných reaktorů chlazených například héliem bude pracovat při teplotách 650 až 980 stupňů Celsia. Pokud se ale pohyb chladicí látky při poruše zastaví, je reaktor vystaven ještě vyšším teplotám, které mohou být pro něj kritické. Teplota reaktoru stoupne až na hodnoty, kdy se pevnost materiálu rychle zhoršuje a ocelový plášť taví (kolem 1370 stupňů Celsia). Naproti tomu kompozitní plášť reaktoru vyrobený z uhlíkových nanotrubic těmto teplotám bezpečně odolá.
Uplatnění uhlíkových nanotrubic v jaderných technologiích je však teprve na samém počátku. Podle šéfa projektu profesora Amoda Ogaleho přispěje grant ve výši 450 000 dolarů na výzkum chování uhlíkových vláken v prostředí se silnou neutronovou radiací. Na novém výzkumu spolupracují také vědci z Oak Ridge National Laboratory a South Carolina State University.
Dřívější práce Ogaleho týmu již ukázaly, že uhlíkové nanotrubice, což jsou velké molekuly uhlíku o průměru 30 nanometrů, lze uspořádat do tenkých krystalických struktur s vynikajícími stejnoměrnými vlastnostmi a jen s minimální změnami po ozáření.
jaderné reaktory nanotechnologie nanotrubičky uhlík
Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury
Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …