Jak zjistit, že člověk chytil koronavirus, pokud nemá nemá žádné nebo má jen malé a nespecifické příznaky? I bez klasického testování lze pravděpodobnost mi slušně odhadnout z kašle. Má to alespoň umět umělá inteligence, kterou vyvinuli Jordi Laguarta, Ferran Hueto a Brian Subirana z MITu (MIT Auto-ID Laboratory).
Stačí dát dotyčnému pokyn, aby zakašlal. Lidské ucho nepostřehne nic, ale vytrénovaný systém AI rozliší, zda jde o COVID-19. (Jedná o „nucený kašel“, dotyčný normálně nekašle, to už by neplatilo, že nemá příznaky.) Přímo se tedy nabízí, aby lidé každé ráno nebo vždy před odchodem do společnosti kašlali do mikrofonů svých notebooků ve webové aplikaci nebo zavolali mobilem na číslo s příslušnou funkcionalitou. Nakonec by taková aplikace mohla být i přímo součástí mikrofonů, systémů ovládaných hlasem apod.
Jde o mnohem levnější obdobu plošného testování, navíc dobře použitelnou opakovaně. Vše je velmi snadno škálovatelné, přenositelné do dalších zemí atd. MIT aktuálně pracuje na uživatelském rozhraní, teprve pak asi přijde žádost o schválení u FDA (nebo by aplikaci provozovaly přímo státní instituce?).
Teď jde jen o to, jakou má analýza úspěšnost. MIT uvádí, že model vytrénovaný na desítkách tisíc vzorků kašle i mluveného slova dokázal odhalit 98,5 % z těch, kdo měli koronavirus, a dokonce 100 % z těch, kdo přitom uváděli, že nemají příznaky (poznámka PH: to vypadá zvláštně, protože „bezpříznaková“ forma je slabší a tedy by měla jít odhalit hůře; druhé číslo by tedy logicky mělo být menší než to první. K tomu ještě viz dále.)
Před pandemií koronavirem již stejný tým vyvíjel aplikace, které z kašle měly diagnostikovat zápal plic nebo astma. Z nuceného kašle se pak zkoušelo poznat různé degenerativní choroby hlasivek, ale kupodivu i poruchy paměti nebo Alzheimerovu chorobu. Zde je pochopitelně asi vhodnější analyzovat mluvené slovo; u pacientů s Alzheimerovou chorobou nebo jinou poruchou spojenou s poklesem inteligence se často vyskytuje např. „plochý“ projev, podráždění a frustrace spíše než klid/spokojenost. Různé metody se každopádně dají použít vedle sebe a tím úspěšnost detekce roste.
Podle autorů studie je jejich umělá inteligence určena k rozlišení „zdravého“ a „bezpříznakového“ kašle. Naopak cílem modelu není, aby u lidí, kteří mají nějaké příznaky, dokázala podle kašle rozlišit COVID-19 od chřipky nebo jiné choroby vyvolávající dechové potíže. (Poznámka: Což je opět trochu záhadné, proč jedno lze a druhé ne; neuronová síť tak možná byla prostě natrénována a třeba by stejně dobře mohla být natrénována jinak.)
J. Laguarta, F. Hueto and B. Subirana, „COVID-19 Artificial Intelligence Diagnosis using only Cough Recordings,“ in IEEE Open Journal of Engineering in Medicine and Biology, doi: 10.1109/OJEMB.2020.3026928.
Zdroj: Massachusetts Institute of Technology/MedicalXpress.com