(c) Graphicstock

Umělá inteligence Googlu překonala lékaře při diagnóze rakoviny prsu

Nově představený model byl vyškolen na mamogramech, tj. rentgenových snímcích pacientek. S využitím 76 000 snímků z Velké Británie a 15 000 z USA pak umělá inteligence dokázala z hlediska úspěšnosti překonat diagnózu stanovenou specializovanými lékaři.
Vědci z divize Google Health navrhují, aby se podobné programy začaly brzy využívat i v praxi jako druhý hlas, jenž by také zmírnil pracovní zátěž, které jsou lékaři vystaveni (Poznámka PH: Jak by to fungovalo v praxi? Neznamenalo by to, že by se pak lékaři prostě spolehli na diagnózu umělé inteligence, když je v průměru lepší?).
Algoritmus dokázal lékaře překonat i za předpokladu, že měl k dispozici pouze anonymizovaný mamogram, zatímco lékaři disponovali i dalšími informacemi (Poznámka PH: Ve shrnutí není dále specifikováno, mohlo jít třeba o rodinnou anamnézu nebo historii pacientky – starší snímky apod., informaci nese třeba i další informace o pacientce typu věku, nějaké subjektivně popisované potíže, možná i výsledky jiných vyšetření…).
Zajímavé je, jak výrazně se lišil přínos algoritmu pro data v USA a Velké Británii. Ve Velké Británii byla umělá inteligence co se týče falešně pozitivních diagnóz lepší o 1,2 % než lidští lékaři, v USA o 5,7 %. Co se týče falešně negativních diagnóz (nerozpoznání rakoviny), pro Británii bylo zlepšení o 2,7 %, pro USA o 9,4 %. (Poznámka PH: Lze z toho vyvodit, že v USA je oproti Británii mnohem více chybných diagnóz?).
V loňském roce Google představil podobný projekt, umělou inteligenci specializovanou na odhalování nádorů plic. Společnost se v oblasti medicíny kromě výzkumných projektů významně angažovala i tím, že koupila dodavatele zdravotní elektroniky Fitbit.
U mužů i žen v ČR je podle dat Českého statistického úřadu nejčastější příčinou smrti (z nádorových onemocnění) rakovina plic. U žen je na druhém místě právě rakovina prsu (13 % z veškerých úmrtí na rakovinu v roce 2018).

Scott Mayer McKinney et al. International evaluation of an AI system for breast cancer screening, Nature (2020). DOI: 10.1038/s41586-019-1799-6
Zdroj: Phys.org a další

Umělá inteligence odhalila podobnosti mezi zcela různými profesemi

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *