(c) Graphicstock

ÚOCHB zakládá jako první česká vědecká instituce pobočku za oceánem

Jedna z nejúspěšnějších českých výzkumných institucí zakládá laboratoř ve Spojených státech amerických. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR expanduje do samotného srdce biomedicínského výzkumu, do blízkosti světoznámých akademických institucí, jakými jsou například Harvardova univerzita, MIT nebo Boston Medical Center (Centrum klinické medicíny v Bostonu).
Vědci z ÚOCHB tak budou moci sledovat nejnovější trendy v oboru přímo na místě, kde vznikají, což pro jejich práci znamená výrazný impuls. „Pobočka ÚOCHB představuje pro českou vědu vynikající příležitost k úzkému propojení s nejlepšími výzkumnými institucemi na světě. Bude přínosem nejen pro místní akademickou obec, ale i pro celou českou společnost,“ říká Dr. Zdeněk Havlas, místopředseda Akademie věd ČR.
IOCB Boston naváže na silnou tradici české medicinální chemie. ÚOCHB dosáhl v této oblasti významných úspěchů. Nejznámějším je objev dosud nejúspěšnější látky účinné proti HIV, tenofovir, kterou do lékové podoby vyvinula a na trh uvedla americká společnost Gilead Sciences. Tenofovir změnil směr léčby HIV a zachránil miliony lidských životů po celém světě.
„Vědci z našeho ústavu dlouhodobě těží ze svých vazeb na významné světové instituce, jako jsou Stanfordova univerzita, Max Planck nebo Weizmannův vědecký institut,“ říká ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka a dodává: „Kombinace talentů, technologií a investičních příležitostí je pro úspěch v moderní biomedicíně klíčová a naše bostonská pobočka nám k tomu všemu poskytne snazší přístup.“
První laboratoř nového pracoviště povede významný biolog David M. Sabatini, kterého ÚOCHB zaměstnal v říjnu loňského roku. Dr. Sabatini má za úkol rozvíjet výzkumnou skupinu v Praze a zároveň budovat infrastrukturu nového zázemí ve Spojených státech. V blízké budoucnosti plánuje vedení ÚOCHB rozšíření bostonské pobočky o jednu nebo dvě další výzkumné laboratoře.
„Jsem velmi rád, že mohu založit pobočku ÚOCHB v Bostonu,“ uvádí David Sabatini. „Tuhle příležitost jsem dostal jen díky úžasné štědrosti a neúnavnému úsilí desítek lidí, kteří mě podporovali veřejně nebo ze zákulisí. V bostonské laboratoři se chci zaměřit na vědecké otázky související s růstem, metabolismem a stárnutím, tedy na problematiku, které se věnuji už desítky let. Kromě toho budeme spolupracovat s kolegy, kteří se zabývají strojovým učením. Cílem je vytvářet a využívat velké soubory dat umožňující řešit rozmanitá témata, včetně účinku léků a enzymů.“
IOCB Boston bude sídlit v Cambridge-Riverside a jeho provoz zajistí i velkorysý dar nadace Pershing Square Foundation.

tisková zpráva Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

Genová terapie dokáže zabránit ztrátě zraku

Léčivý přípravek Luxturna (voretigen neparvovek) byl v roce 2017 jako první genová terapie pro oční …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *