Laboratoř organické chemie v Perseovi.
Susan Iglesias-Groth (Instituto de Astrofísica de Canarias) a Martina Marín-Dobrincicof (Polytechnic University of Cartagena) objevily celou řadu různě složitých uhlíkových sloučenin v oblasti hvězdotvorby IC348 v molekulárním oblaku Perseus. Tato hvězdokupa je stará teprve asi 2-3 miliony let a jde o jedno nejbližších míst, kde dochází k intenzivnímu vzniku nových hvězd. Mnohé z jeho hvězd navíc mají protoplanetární disky, v nichž mohou probíhat fyzikální procesy vedoucí ke vzniku planet.
„Je to mimořádná laboratoř organické chemie,“ uvedla Iglesias-Groth, která v roce 2019 již ve stejném oblaku objevila fullereny. Nyní se podařilo zaznamenat např. kyanovodík (HCN), acetylen (C2H2), diacetylen (C4H2), kyanoacetylen (HC3N), kyanodiacetylen (HC5N), ethan (C2H6), hexatriin (C6H2) a benzen (C6H6), dále pak polycyklické aromatické uhlovodíky a fullereny C60 a C70. Mnohé z výše uvedených molekul by jistě mohly hrát roli v prebiotické chemii.
Stávající výsledky jsou založeny na datech pořízených družicí NASA Spitzer. Dalším krokem má být využití vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Ten by měl poskytnout dostatečnou citlivost i k tomu, aby se podařilo zachytit i malé množství aminokyselin, jejichž přítomnost v plynu se očekává.
Susana Iglesias-Groth et al, A rich molecular chemistry in the gas of the IC 348 star cluster of the Perseus Molecular Cloud, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2023). DOI: 10.1093/mnras/stad495
Zdroj: Instituto de Astrofísica de Canarias / Phys.org
Poznámka PH: Zrovna s molekulami C6H2 nebo HC5N se člověk v běžných přednáškách z organické chemie asi moc nesetká. Pro zábavu si zájemci mohou zkusit nakreslit.