Urologové z FN Olomouc poprvé využili při odběru ledviny od žijícího dárce robotický systém. Credit: FN Olomouc

Ve FN Olomouc robot poprvé v ČR odebral ledvinu pro transplantaci od živého dárce

Robotický systém da Vinci již roky využívají lékaři z několika klinik Fakultní nemocnice Olomouc při různých typech výkonů. V červnu letošního roku jej specialisté z Urologické kliniky FN Olomouc poprvé využili k vyjmutí ledviny z těla žijícího dárce při příbuzenské transplantaci tohoto orgánu. Jednalo o vůbec první operaci tohoto druhu v České republice, která ani v zahraničí není zcela obvyklá.

„Ročně provedeme na naší klinice přes 350 operací pomocí robotického systému především pro rakovinu prostaty a ledvin. Operační techniku máme velmi dobře zvládnutou, proto jsme mohli přistoupit i k odběru ledviny od žijícího dárce. Operace pomocí robota je bezpečnější pro dárce a komfortnější pro operatéra než operace otevřená nebo laparoskopie, kterou jsme dosud používali,“ říká přednosta Urologické kliniky FN Olomouc MUDr. Igor Hartmann, Ph.D. „Při odběru nesmí být ohroženo zdraví dárce a musí být minimalizován rozsah možných běžných operačních komplikací, a to právě užití robotického systému umožňuje. Práce při transplantaci je týmová. Urologický tým ledvinu odebírá od dárce, další tým tvořený cévním chirurgem a urologem transplantuje orgán příjemci. Příjemce a dárce k odběru připravují a po operaci o ně pečují nefrologové. Naše dvanáctá příbuzenská transplantace ledviny provedená v Transplantačním centru Fakultní nemocnice Olomouc byla úspěšná. Věříme, že nová bezpečná robotická metoda odběru ledviny přispěje k většímu rozvoji transplantace ledvin od žijícího dárce v České republice a umožní tak zkvalitnit život lidem se selháním funkce ledvin,“ dodává Igor Hartmann.

Program transplantace ledvin od žijících dárců probíhá ve Fakultní nemocnici Olomouc od roku 2012. Při příbuzenské transplantaci, která je nejčastější, daruje zcela zdravý člen rodiny svoji ledvinu příbuznému se selháváním funkce ledvin. Tento způsob darování ledviny umožňuje načasování operace a optimální přípravu příjemce ledviny. Díky tomu se maximálně chrání funkce darované ledviny a jednoznačně se tak zlepšuje její dlouhodobé fungování u příjemce při srovnání s přenosem ledviny od zemřelého dárce. Transplantační centrum Fakultní nemocnice Olomouc si v roce 2020 připomnělo 35. výročí zahájení své činnosti a vloni tisící zde transplantovanou ledvinu.

oznámení FN Olomouc

Masožravé rostliny mohou pomáhat v průmyslu

Druhy z rodu rosička vylučujú bohatú zmes tráviacich enzýmov. Na Ústave genetiky a biotechnológií rastlín …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *