(c) Graphicstock

Vesmír má mít informační obsah 6 x 10 na 80 bitů

Kolik informací je zakódováno ve viditelném vesmíru? Otázka je to samozřejmě poněkud komplikovaná až filozofická, ale zůstaňme v užším rámci. Nejde nám teď o to, zda informaci dokážeme čerpat, využít, zda je nějak jedinečná a ne redundantní, ale představme si prostě „maximální možné množství“.
Melvin M. Vopson z University of Portsmouth se pokusil právě o takový odhad. Veškeré viditelné hmotě ve vesmíru má podle něj odpovídat 6 x 10 na 80 bitů. Má jít o vůbec první odhad tohoto druhu. Součástí práce je i pokus určit, kolik informace lze uložit, „stlačit“ do jedné elementární částice. Na základě Shannonovy teorii informace vyšlo množství informace zakódované v každé elementární částici v pozorovatelném vesmíru jako 1,509 bitu. Použitý přístup má být zjednodušený tím, že ignoruje antičástice a neutrina.
Z výzkumu mají vyplývat i další vztahy mezi informací a její fyzickou reprezentací, a to včetně toho, jak informace opouští černou díru.
Příslušné odhady mají být v principu dále testovatelné.
V předchozích studiích Vopson postuloval, že informace je pátým stavem hmoty (vedle pevné, kapalné a plynné hmoty a plazmatu) a že nepolapitelná temná hmota by mohla být právě informací.

„Estimation of the information contained in the visible matter of the universe“ AIP Advances, aip.scitation.org/doi/full/10.1063/5.0064475
Zdroj: American Institute of Physics / Phys.org

Poznámka:
Jak v tomto případě zahrnout, že maximální informace, kterou lze nacpat do nějakého prostoru, nezávisí kupodivu na objemu, ale povrchu „krabice“? (Původně postulováno u černé díry, později i obecně jako holografický princip.) Když dám částice k sobě/vzdálím od sebe, objem informace (maximální) se tím tedy změní.
Ono „páté skupenství hmoty“ a ztotožnění temné hmoty s informací ovšem působí dost divoce…

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. ak by nastala nejaka udalost ktora by zapricinila kolaps vesmiru,
    kolko by nam ostavalo casu kym by sme boli na horizonte udalosti? ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *