Foto: © palau83 / Dollar Photo Club

Virus zika možná přenášejí i běžní tropičtí komáři

Brazilští vědci odhalili virus zika v běžněji se vyskytujících tropických a subtropických komárech, nikoli jen v moskytech původně považovaných za výhradní nositele nákazy. Podle agentury Reuters nicméně varovali, že k potvrzení nálezu viru v těle komárů Culex quinquefasciatus jsou zapotřebí další testy.

Podle vědců je třeba prověřit, zda komáři tohoto druhu jsou skutečně schopni přenášet virus na člověka, a pokud ano, v jaké míře. Vědci z výzkumné Nadace Oswalda Cruze objevili stopy viru v těle komárů Culex quinquefasciatus v okolí města Recife na severovýchodě Brazílie. Tato oblast je od loňska virem zika nejvíc zasažena.

Komáři Culex quinquefasciatus se v přírodě vyskytují častěji než druh Aedes aegypti, který primárně virus zika šíří. Žijí po celém světě v oblastech s tropickým a subtropickým klimatem. Na rozdíl od druhu Aedes aegypti, který žije ve městech a napadá hlavně člověka, žijí komáři Culex quinquefasciatus v zalesněném porostu a živí se i krví ptáků a jiných zvířat, nikoli jen lidí.

Letos v březnu brazilští vědci oznámili, že se jim podařilo laboratorně přenést virus zika do těla komárů rodu Culex. Nebyli si však tehdy jisti, zda komáři mohou být nositeli tohoto viru v přírodě. Nynější výzkumy prý naznačily, že Culex quinquefasciatus potenciálním nositelem viru může být.

Zatím podle Reuters zůstává otevřeno mnoho nezodpovězených otázek. Není kupříkladu jasné, zda komáři, i kdyby byli nositeli viru, mohou znamenat pro člověka vážné nebezpečí.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *