Vliv typu porodu na složení mateřského mléka

Mateřské mléko obsahuje ideální koktejl živin a biologicky aktivních látek, které jsou nezbytné pro rychlý růst a vývoj dítěte. Na kvalitu toho prvotního – mleziva – má negativní vliv předčasný porod nebo císařský řez. V nové studii vědci z Fyziologického ústavu AV ČR zjistili také, že v mateřském mléce jsou přítomné komplexní lipidy, které jsou štěpeny jedním z mléčných enzymů, čímž se uvolňují protizánětlivé látky. Mateřské mléko je tedy pro miminka nenahraditelným způsobem výživy i v případech nestandardních porodů.

Složení mléka je ovlivňuje celá řada faktorů, jako jsou například stravovací návyky matky, způsob porodu nebo délka těhotenství; důležitou otázkou neonatologické péče je právě optimální složení mléka pro nedonošené děti. „V první části naší studie jsme sledovali, jaký vliv má předčasný porod a/nebo porod císařským řezem na kvalitu prvotního mléka – mleziva. V období pěti let jsme nasbírali celkem 137 vzorků mléka od dárkyň z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze–Podolí. Matky nám poskytly jak vzorky mleziva, tak zralého mléka,“ říká Kristýna Brejchová z Fyziologického ústavu AV ČR.

Následná analýza složení ukázala, že oba typy nestandardního porodu mají mírně nepříznivý dopad na složení mleziva. V těchto případech neměla mléčná žláza matky dostatek času k zahájení tvorby plnohodnotného mléka. Nejpozději s odstupem čtyř týdnů tento negativní vliv mizí a zralé mateřské mléko se podobá svým složením mléku matek s přirozeným porodem v termínu. Studii publikoval časopis Food Chemistry.

Kromě srovnávání mateřského mléka u matek s fyziologickým porodem a císařským řezem v termínu a předčasným porodem se vědci soustředili také na lipidom mléka. „V našem dřívějším projektu z roku 2018 jsme v mlezivu obézních a štíhlých matek objevili speciální lipidy s protizánětlivými účinky. Tyto látky mohou být v lidském těle vázané na složitější molekuly zvané triacylglycerol estolidy, které v tukové tkáni slouží jako jejich zásobárna. Proto jsme se v druhé části naší studie zaměřili na tyto komplexní tuky a jejich přítomnost v mateřském mléce,“ vysvětluje Kristýna Brejchová

Ukázalo se, že jsou v malém množství přítomné ve všech vzorcích mléka nezávisle na typu porodu. Enzym karboxyl ester lipáza, který je součástí mateřského mléka, umí tyto složité molekuly štěpit, a uvolňovat tak látky s prospěšným účinkem na zdraví novorozence. Je tedy zřejmé, že mateřské mléko je pro miminko ideální stravou a kojení je nenahraditelným způsobem výživy i v případě, kdy porod neprobíhá ideálním způsobem.

Výzkum mimo jiné ukázal, že složení mateřského mléka ještě není zcela prostudováno a jsou v něm stále objevovány nové látky s prospěšným účinkem na lidské zdraví. „Do budoucna bychom se chtěli věnovat studiu procesů, kterými tyto bioaktivní lipidy v mléčné žláze vznikají,“ dodává Kristýna Brejchová.

Publikace:Brejchová, Kristýna – Palůchová, Veronika – Březinová, Marie – Čajka, Tomáš – Balas, Laurence – Durand, Thierry – Křížová, Marcela – Straňák, Zbyněk – Kuda, Ondřej: Triacylglycerols containing branched palmitic acid ester of hydroxystearic acid (PAHSA) are present in the breast milk and hydrolyzed by carboxyl ester lipase, Food Chemistry. 2022; 388(Sep 15)); 132983, IF = 9.231
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814622009451?via%3Dihu

tisková zpráva AV ČR

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *