V roce 1907 spisovatel James Joyce svému bratru napsal: „Ústa mám plná zkažených zubů a duši zkažených ambic.“ Máme štěstí, že moderní zubní vrtačky umožňují lékařům pracovat rychle a přesně, přičemž způsobují méně bolesti než kdy dřív. Moderní zubní vrtačky dosahují až 400 000 ot/min (otáček za minutu).
Takto vysoká rychlost snižuje nepříjemné vibrace, jež se v minulosti pojily s pomalejšími nástroji. Vrtačky se dnes často vyrábějí z karbidu wolframu a používají se k odstranění zkaženého zubního materiálu a přípravě zubu pro zubní výplň (plombu).
K ukázkám starověkých zubních vrtaček patří například nástroj vyrobený před 9 000 lety v době kamenné z pazourku nebo vrtačky vytvořené Mayi před 1 000 lety. K vyvrtání díry do zubu, určené k uložení drahého kamene, používali Mayové jadeitový nástroj, jímž otáčeli v ruce. Od starověku však byly zubní vrtačky pomalé a těžkopádné, takže při kazu patřilo k nejběžnějším zákrokům prosté vytržení zubu. V roce 1728 použil francouzský lékař Pierre Fauchard, jenž je často označován za zakladatele moderní stomatologie, vrtačku, jejíž vrták roztáčela šňůra připojená k jakémusi pohyblivému luku.
Roku 1864 vynalezl britský zubař George Fellows Harrington první zubní vrtačku poháněnou hodinovým strojkem, která byla mnohem rychlejší než starší nástroje, byť byla také hlučná a obtížně se s ní manipulovalo. Stejně jako hodiny se natahovala pomocí klíče a běžela dvě minuty. V roce 1871 si americký dentista James Beall Morrison patentoval zubní vrtačku poháněnou nohou a zaznamenal okamžitý úspěch. Nejlepší ručně poháněná vrtačka té doby dosáhla 100 ot/min. Ta Morrisonova 2 000 ot/min. Počátkem 70. let 19. století si americký zubař George F. Green nechal patentovat elektrickou zubní vrtačku, nicméně ta závisela na nespolehlivých bateriích a manipulace s ní byla příliš nešikovná, než aby vzbudila výraznější nadšení. V roce 1957 byla konečně k dispozici první turbínková vrtačka poháněná stlačeným vzduchem, která dosáhla rychlosti 3 000 ot/min. K dnešním alternativám vrtaček patří laserová ablace, abraze pomocí drobných částic, přístroje na bázi plazmového paprsku či experimentální roboticky kontrolované vrtačky.
Tento text je úryvkem z knihy
Clifford A. Pickover
Kniha o medicíně
Od šamanů k robotické chirurgii. 250 milníků v historii lékařství
Argo a Dokořán 2021