Foto: © Dollar Photo Club
Foto: © Dollar Photo Club

Vznik hierarchie a co z toho vyplývá pro umělou inteligenci

Výzkumníci z University of Wyoming a francouzské INRIA se zabývali tím, jak na mnoha úrovních přírodních i umělých systémů vzniká hierarchie.
Ať už jde o lidský mozek, firmu, internet, silniční síť nebo kaskády proteinů a genů, na určitém stupni složitosti se začínají objevovat centra, víceméně oddělené subsystémy i různé úrovně.
Práce publikovaná v PloS Biology popisuje, jak se struktury rozdělují na části uspořádané kolem nějakého centra. Proč nežijeme na místo toho v decentralizovaném světě typu spojení peer-to-peer? Je to hlavně kvůli nákladům na spojení, od určité chvíle je efektivní připojovat se např. pouze k nejbližšímu uzlu; i když síť „drží pohromadě“ a komunikovat spolu mohou veškeré procesy, menší uzly se propojují pouze prostřednictvím těch větších. Budování a údržba komunikačních linek něco stojí a evoluce tlačí na snížení nákladů – nebýt toho, struktury bez hierarchie by nemusely být méně efektivní. Spolu s hierarchií táhnou stejné mechanismy i vznik dalších vlastností sítí, třeba modularitu, redundanci a škálovatelnost.
Vyplývá z toho něco třeba pro tvorbu umělé inteligence a robotiku? Výzkumníci simulovali evoluci umělých neuronových sítí a podle toho, jak byla do modelu zahrnuta cena za propojení, se vývoj systémů ubíral různým směrem.

Zdroj: Phys.org

Klonování psího miláčka: jak a proč?

Ve střední Evropě máme prvního naklonovaného psa. Aristocrat II Korec Corso se stal mediální hvězdou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *