Vědecké publikace financované z veřejných peněz by měly být od roku 2020 v Evropské unii veřejné přístupné, shodly se dnes členské země osmadvacítky. Podle českého vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka to kromě jiného umožní rychle zjistit případné duplicitní výzkumné aktivity.
Výsledky veřejně financovaného výzkumu nyní bez překážek nejsou přístupné pro lidi mimo samotné univerzity a školy samotné se mnohdy musejí dohadovat s vydavateli a platit jim za přístup.
„Výsledkem je, že učitelé, lékaři či podnikatelé nemají přístup k nejnovějším poznatkům, které mohou být pro jejich práci významné,“ připomněl Sander Dekker z nizozemského ministerstva školství, vědy a kultury. Nizozemsko je nyní předsednickou zemí unie a tématu již Nizozemci věnovali dubnovou konferenci v Amsterodamu.
Také eurokomisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas dnešní dohodu států unie uvítal. „Mluvilo se o tom roky. Možná to není zjevné, ale věc, které dosáhlo nizozemské předsednictví je pro vědu unikátním a zásadním krokem,“ řekl novinářům.
Bělobrádek navíc připomněl, že v současnosti chybí společná databáze publikací, se kterou by zájemci mohli systematicky pracovat. Podle českého vicepremiéra nechtějí členské země postupovat cestou nových úřadů, ale spíše snahou zjednodušovat.
„Je důležité jasně si definovat, která data se tam budou dávat a která ne, aby to nepoškodilo bezpečnostní a komerční sektor,“ poznamenal Bělobrádek a upozornil na související možné problémy s ochranou autorských práv u jiného než veřejně financovaného výzkumu.
V České republice bude potřeba zejména úprava příslušného informačního systému tak, aby bylo údaje z něj možné sdílet i s ostatními zeměmi unie, vysvětlil vicepremiér.