Po piezoelektrickém jevu je tu analogický efekt, kdy látka účinkem mechanického působení mění své magnetické vlastnosti.
Peizomagnetický efekt objevili vědci u sloučeniny BaFe2As2 (arsenid železnato-barnatý). Nicholas Curro, profesor fyziky z University of California (Davis) a hlavní autor článku uveřejněného v Nature Communications, přitom přiznává, že u přírodních sloučenin se tento jev asi prakticky nevyskytuje, a proto o jeho fungování vlastně nikdo nic neví. Látka BaFe2As2 funguje při teplotě kolem 25 K a s příměsemi dalších prvků jako supravodič. Jedná se o tzv. nematický krystal, kdy před vznikem supravodivosti struktura látky projde fázovým přechodem (zde změna geometrie krystalové struktury).
Curro a jeho studenti sloučeninu mechanicky namáhali (natahovali) a přitom strukturu materiálu zkoumali pomocí nukleární magnetické rezonance (NMR). BaFe2As2 se chová jako antiferomagnet, při mechanické deformaci se ale změní měřitelným způsobem směr spinů jeho elektronů, které už nejsou orientovány v původní rovině. Teoretické vysvětlení k tomu prozatím žádné k dispozici není. Mohlo by mechanické namáhání měnit i vlastnosti materiálu z pohledu supravodivosti? Ani to se zatím neví, protože tyto experimenty probíhaly mimo rozsah teplot, kdy je BaFe2As2 supravodičem.
Jako možné využití piezomagnetického jevu se bez dalších podrobností uvádějí materiály pro letecký průmysl.
Zdroj: Phys.org
chemie elektronika magnetismus supravodivost technologie
Supravodivost: Popsali bohatý svět hydridů yttria
Výzkumníci z univerzity v Bayreuthu identifikovali nové sloučeniny yttria a vodíku, což je objev, který …