malba z altamiry, zdroj wikipedia, licence obrázku public domain
malba z Altamiry, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

I neandrtálci mohli kreslit v jeskyních

A co skutečně senzačního z toho může nakonec vyplývat.

Obrazy ve třech jeskyních na dnešního Španělska vznikly před 64 000 lety – takže musí být dílem neandrtálců, tvrdí nová studie z University of Southampton a Max Planck Institute publikovaná v Science. Na malbách jsou znázorněna jak zvířata, tak i geometrické motivy, tečky, otisky rukou, kromě samotných maleb vytvářeli tehdejší umělci i rytiny. Přitom používali červené (okrové) a černé barvivo.
Datování tří lokalit – La Pasiega (severovýchodní Španělsko), Maltravieso (západní Španělsko) a Ardales (jihozápadní Španělsko) – je založeno na uran-thoriové metodě, která má být mnohem přesnější než radiokarbonová. Hlavní autor studie Chris Standish pokládá výsledek za senzační; samozřejmě se z toho dá vyvozovat, že neandrtálci měli symbolické myšlení podobně jako Homo sapiens. Také si nejspíš museli dokázat v jeskyních nějak speciálně svítit, míchat barviva apod.
V Africe jsou stopy po umění Homo sapiens starší, ale i tam šlo dlouho o izolované aktivity, které zase zanikaly. Teprve v době expanze Homo sapiens z Afriky se „moderní lidské chování“ stalo pro náš druh univerzální.

Zdroj: Phys.org

Poznámky PH: Jedná se o silné tvrzení, toto se přece jen nepředpokládalo. Samozřejmě možná půjde zpochybnit datování. A možné je i to, že šlo o dílo nějakým lidí Homo sapiens, kteří pronikli do Evropy dříve než ostatní (do Španělska třeba po moři přes Gibraltar na rozdíl od hlavní trasy přes Blízký východ). Však migrací mohla být celá řada (viz také: Homo sapiens vyrazili z Afriky hodně dávno). Ne že by neandrtálci nebyli schopni malovat – podle převládajících teorií by spíš ale takovou aktivitu začali podnikat až po kontaktu s Homo sapiens, ne sami od sebe. Tak se vykládá i to, že někdy před 45-40 tisíci lety si evropští neandrtálci zdobili těla.
A teď pozor. Jeskynní malby mladšího paleolitu v západní Evropě jsou do značné míry výjimečné (dejme tomu už ve střední Evropě nic podobného známo není). Paul Pettitt z Durham University upozorňuje, že by mohlo jít naopak o tradici, kterou zde příchozí Homo sapiens převzali od neandrtálců (!!) – protože zde oba druhy koexistovaly možná nejdéle, nejintenzivněji se mísily atd. Asi nezbývá než počkat, zda odborníci v této záležitosti dojdou k nějakému konsensu.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *