Anagramy v Kosmově kronice: důvodné pochybnosti

V 70. letech přišli František Borák a Antonín Patejdl s názorem, že jména českých knížat uváděná v Kosmově kronice jsou ve skutečnosti anagramem. Určitým způsobem seskupená jména českých knížat („mytologických“ i historických) měla být staročeskými větami
Určitým způsobem seskupená jména českých knížat („mytologických“ i historických) měla být staročeskými větami (přičemž samotná Kosmova kronika je psána latinsky), ukrývajícími jednak obecné proklamace ve stylu „Český národ žije ve sv. Václavu“, za druhé pak podrobnosti o osobě Kosmy. Staročeský text měl být ukryt i v jiných částech textu latinského.
Jak se k těmto teoriím staví kryptolog Jiří Janeček? Především upozorňuje, že Borákovy metody vedou ke staročeským větám, ve kterých jsou obsaženy chyby/překlepy. Pokud k tomu přidáme, že dešifrování anagramu není na rozdíl od „skutečné šifry“ jednoznačné (ork může znamenat rok i okr), vnucuje se pochybnost, zda touto metodou nelze najít cokoliv v čemkoliv – což obvykle také skutečně lze.
I s pomocí různých mřížek je navíc údajně obtížné zmiňované staročeské texty v latinském textu nalézt, pokud už člověk dopředu neví, co hledá. Časově extrémně náročné bez moderní techniky je i samotné ukrytí staročeského textu do latinského.
Janeček navíc upozorňuje, že po pádu Říma se až do 14. století v Evropě šifrovací a podobné techniky prakticky nepoužívaly. První používání anagramů v kryptologii je pak známo dokonce až ze století 16.
Závěr zní, že k anagramům v Kosmově kronice je krajně skeptický.

Zdroj: Jiří Janeček: Rozluštěná tajemství: Luštitelé, dešifranti, kódy a odhalení, XYZ, Praha 2006

A jak že to mělo vlastně být?
lámaná staročeština: Krok kazi Tetha (Thetka, Teuta), lubo…pŕemyśl… nezamyśl…m…na ta voj’n…ni zla, kr’z…my s… neklan…(am)…, gosti vít…
„překlad“: krok kazi (zastav, zakaž si krok) Teuthe (Němče-cizinče) a libě (mile) přemýšlej, nezamýšlíme na tebe vojnu (a)ni zla, kříži my se neklaníme, hosty vítáme.
Jména nehistorických českých knížat dle Kosmy: Krok, Kazi, Teta, Luboša (Libuše), Přemysl, Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan, Hostivít.

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *