Astronomové po krátké přestávce opět monitorují jasnost záhadné hvězdy KIC 8462852 (alias Tabbyina hvězda). Přerušení mělo jednoduchý důvod – hvězda nebyla dalekohledy pozorovatelná.
Kromě pozorování ze Země by měli vědci brzy získat také cenný data z družice TESS. Tabbyina hvězda bude v hledáčku lovce exoplanet od 18. července do 11. září. Půjde o první sektory v rámci pozorování severní oblohy.
Problém je, že Tabbyina hvězda není na seznamu poštovních známek – tedy prioritních cílů. Hvězda by tak měla být pozorována jen jednou za 30 minut. Vědci to chtějí změnit a podali žádost, aby se z Tabbyiny hvězdy také stala poštovní známka a její jasnost byla pozorována každé dvě minuty.
Připomeňme, že u Tabbyiny hvězdy našel Kepler v rámci hlavní mise podivné a zatím stále nevysvětlené až 20 % poklesy jasnosti. Později se podařilo zjistit, že jasnost hvězdy klesá zřejmě i postupně.
Další poklesy se podařilo zjistit na základě pozorování ze Země. Kampaň vede Tabetha Boyajian, po které je hvězda KIC 8462852 neoficiálně pojmenována.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno