Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Bakterie mohou pomoci s těžbou mědi

Poptávka po mědi je stabilní a nezdá se, že by to nové technologie v elektrotechnice a elektronice mohly nějak výrazněji změnit. Měď a lithium nejspíš navíc vydělají na postupném odklonu od ropy.
Měď, ač šlo o jeden z nejdříve používaných kovů, je poměrně vzácná a drahá, i kvůli problémům s technologií výroby. Vědci nyní v měděných dolech objevili bakterii, která by nám mohla s výrobou mědi pomoci a eventuálně umožnit ekonomicky využívat i méně výtěžná ložiska.
Měď nacházená jako čistý kov byla většinou zpracována už v chalkolitu. Dnes se měď získává z rud, kde je obsažena v podobě dvojmocných (měďnatých) sloučenin. V brazilských dolech na měď nyní vědci zkoumali bakterii z rodu Bacillus a ukázali, že dokáže metabolizovat síran měďnatý (modrou skalici) na atomární měď. Bakterie to pravděpodobně dělá proto, že měďnaté ionty jsou pro ni jedovaté (však se modrá skalice používá jako dezinfekce, mořidlo atd.). Vše probíhá za běžných podmínek, v aerobním prostředí s normální teplotou.
Výroba mědi z rudy představuje většinou několikastupňový proces, zahrnující i reakce sulfidů mědi, jejich oxidací (redukuje se měď) vzniká problematický oxid siřičitý. Související procesy (tavení, pražení, dmýchání…) jsou také náročné na energii. Možná by šlo pouze převést původní zdroj, především sulfid měďnatý, na rozpustnou formu a tu pak předložit bakteriím.
Nová studie nezkoumala, jak by se pak měď dala z bakterie izolovat, respektive jak je celý proces výtěžný. Součástí výroby mědi není jen vlastní chemická přeměna, ale také zakoncentrování prvku. I kdyby se ukázalo, že použití bakterií pro těžbu není rentabilní, metoda by stále mohla fungovat k čištění kontaminovaných míst.
Louise Hase Gracioso et al, Copper mining bacteria: Converting toxic copper ions into a stable single-atom copper, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abd9210
Zdroj: University of Houston / Phys.org a další

Poznámky:
Již se takto spekulovalo, že by zlato v sobě mohly koncentrovat i přesličky. Bakterie i jiné organismy se pro těžbu zlata, nebo alespoň vyhledávání ložisek, navrhovaly opakovaně. Viz také: Houby jako zlatokopové
Jiné zdroje uvádějí, že měď se již pomocí bakterií těží. Viz také: Mohli bychom na asteroidech těžit s pomocí bakterií? (možná jde ale o jinou část procesu než samotnou přeměnu měďnatých sloučenin na atomární měď)

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *