Pixabay License. Volné pro komerční užití

Blízký systém obsahuje nejméně dvě kamenné exoplanety

Astronomové objevili v našem (téměř) sousedství nový systém s více planetami. Nachází se ve vzdálenosti pouhých 10 parseků (asi 33 světelných let), a je tak prozatím jedním z nejbližších známých multiplanetárních systémů vůbec.
Centrem systému je hvězda HD 260655, malá chladná trpasličí hvězda typu M. Kolem ní obíhají nejméně dvě kamenné (terestrické) planety velikosti srovnatelné se Zemí. Oba tyto světy pravděpodobně nejsou obyvatelné, budou mít příliš vysokou teplotu (nacházejí se příliš blízko ke hvězdě) na to, aby se na jejich povrchu udržela kapalná voda. Objev je nicméně i tak významný: blízkost systému a jasnost hvězdy umožní vlastnosti planet zkoumat podrobněji, a to včetně jejich atmosfér.
Nový planetární systém byl původně identifikován družicí NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), přičemž na studii se podíleli především vědci z MITu. Tranzity u hvězdy HD 260655 byly zaznamenány loni v říjnu. Proces klasifikace a následného potvrzení exoplanet může trvat i několik let, v případě HD 260655 se ale výrazně zkrátil díky archivním datům. Ukázalo se totiž, že hvězda byla již dříve pozorována přístrojem HIRES (High Resolution Echelle Spectrometer) na Keckově observatoři na Havaji a španělským dalekohledem CARMENES. Oba tyto přístroje měří kolísání gravitace hvězdy (radiační rychlost). Srovnáním těchto dat s údaji o tranzitech se přítomnost obou planet podařilo potvrdit velmi rychle.
Z dat TESS po podrobnější analýze vycházejí následující vlastnosti exoplanet: vnitřní planeta HD 260655b obíhá kolem hvězdy každých 2,8 dne a je asi 1,2krát větší než Země. Vnější planeta HD 260655 má dobu oběhu 5,7 dne a ve srovnání se Zemí je větší 1,5krát. Na základě údajů HIRES a CARMENES o gravitačním vlivu planet na hvězdu se podařilo stanovit i hmotnosti planet: vnitřní má hmotnost asi 2 Zemí, vnější asi 3. Vnitřní menší planeta má tedy o něco vyšší hustotu než Země, vnější menší, obě ale podle toho spadají mezi kamenné světy. Odhadované teploty na povrchu jsou 710 K a 560 K (u vnější planety pochopitelně ta nižší); tato čísla jsou skutečně dost hrubým odhadem, nicméně i tak možnou existenci života pozemského typu poměrně spolehlivě vylučují. V systému se ale mohou nacházet i další planety (u malých hvězd tohoto typu se celkem běžně nacházejí systémy obsahující 5 až 6 planet), některé třeba i v obyvatelné zóně.
Hvězda HD 260655 je červený trpaslík. Z hlediska úvah o životě/civilizaci u červených trpaslíků je důležité, že tyto hvězdy mají dlouhou životnost.

Zdroj: MIT News / Phys.org a další

Mise SPHEREx vytvoří nejbarevnější kosmickou mapu všech dob

Chystaný kosmický teleskop bude schopen detekovat více než sto „barev“ ze stovek milionů hvězd a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *