Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

BSiN: Další 2D materiál konkurující grafenu

Na University of Kentucky vytvořili novou stabilní 2D atomární vrstvu. Základní jednotka má podobu šestiúhelníku, v němž se střídají po 2 atomy dusíku, bóru a křemíku.
Tyto atomy jsou ovšem různě velké a i vazby mezi nimi mají odlišný charakter, takže na rozdíl od grafenu šestiúhelníky nejsou pravidelné, ale různě deformované.
Materiál vydrží zahřátí na 1 000 C, neoxiduje se, všechny použité prvky jsou levné/dobře dostupné. K výhodám má patřit i to, že tato sloučenina má nízkou hustotu. Z hlediska elektrických vlastností jde o vodič a materiál se i jinak chová jako kov, nicméně pokud se nad vrstvu, konkrétně k atomům křemíku, připojí další prvky, se z něj dá snadno udělat i polovodič. Podle toho, jaký prvek se takto připojí, lze měnit hodnoty zakázaného pásu. Vazba křemík-křemík na tomto místě by prý mohla posloužit i k integraci nového materiálu do křemíkových komponent v současné elektronice.
Zajímavé je, že podle simulací se prý jedná o jediné stabilní 2D uspořádání dusíku, bóru a křemíku.
Příslušná studie byla publikována v Physical Review B, Rapid Communication.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámky: Se všemi těmito atomy se už ve 2D technologiích experimentovalo. Například již v roce 2012 připravili na Rice University povlaky bóru, které vlastnostmi připomínaly grafen. Přitom ale bór je v této podobě prostě vodič, na rozdíl od uhlíku není nutné kontrolovat, jaké má konkrétní modifikace vlastnosti ani třeba směs rozdělovat podle vodivosti. Zatímco grafen má strukturu šestiúhelníku, 2D bor lze připravit různě, také v podobě trojúhelníkových jednotek.
Taktéž v roce 2012 byla připravena i křemíková obdoba grafenu – silicen. U něj se však zatím zdá, že 2D vrstva je nestabilní a má tendenci se různě smotávat.
Monomolekulární vrstva nitridu boru se přímo někdy označuje jako „bílý grafen“.

Asteroid, který vyhubil dinosaury, mohl současně odstartovat zemědělství mravenců

Nejenom konec (neptačích) dinosaurů a uvolnění cesty savcům, ale také řadu dalších dopadů měl dopad …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *