Většina hvězd v naší Galaxii jsou červení trpaslíci, představují asi 75 % sluncí v Mléčné dráze. Život bychom tedy měli hledat nejspíš zde. A také jsme objevili řadu kamenných planet u červených trpaslíků, některé z nich počítáme i do „obyvatelné zóny“. Červení trpaslíci se ale od našeho Slunce v několika podstatných ohledech liší. Bývají mnohem aktivnější než žluté hvězdy podobné Slunci, dochází na nich k obrovským erupcím a produkují silné rentgenové záření.
Protože červení trpaslíci jsou mnohem chladnější než Slunce, obyvatelná zóna planet se nachází mnohem blíže hvězdě. Erupce a záření by za těchto okolností likvidovala život na blízké planetě, nejspíš by zničila i samotnou atmosféru, tvrdé záření by rozkládalo i vodu na povrchu atd. Nová studie však ukazuje, že situace nemusí být tak apokalyptická.
Vědci použil data z družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), v nichž se nacházejí také údaje o hvězdných erupcích. Ukázalo se, že rozložení erupcí na červených trpaslících je velmi odlišné od erupcí našem Slunci.
Na Slunci k erupcím dochází k obvykle v rovníkové oblasti. Z tohoto důvodu může záření a částice z těchto výbuchů zasáhnout planety ve vnitřní sluneční soustavě. Naposledy se tak stalo v roce 1859 při Carringtonově události. Pokud by k takové události došlo dnes, narušila by elektronickou infrastrukturu, ale neohrozila by život na Zemi jako celek, protože Zemi poskytuje ochranu magnetické pole. Tu ale jiné planety mít nemusí, magnetické pole také odklání pouze elektricky nabité částice, nikoliv fotony. A kdyby navíc Země obíhala kolem Slunce blíže než Merkur (obyvatelná zóna u červených trpaslíků), byla by taková erupce mnohem nebezpečnější.
Dosud se předpokládalo, že erupce na červených trpaslících nastávají také hlavně v rovníkových oblastech. Nová studie ale zjistila, že největší erupce se zde objevují spíše v blízkosti pólů – všechny pozorované erupce nastaly nad 60 stupni zeměpisné šířky hvězdy. Vzorek dostupných dat byl malý, nelze proto zcela vyloučit, že se jedná o náhodu, ale pokud další pozorování tyto výsledky potvrdí, bude to pro planety u červených trpaslíků znamenat z hlediska možného života dobrou zprávu. Vyplývalo by z toho, že většina erupcí bude směřovat mimo rovinu oběžné dráhy a potenciálně obyvatelné světy minou.
Ilin, Ekaterina, et al. “Giant white-light flares on fully convective stars occur at high latitudes.” Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 2021.
https://doi.org/10.1093/mnras/stab2159
Zdroj: UniverseToday.com