Pixabay License. Volné pro komerční užití

Chladný život je delší

Přesněji řečeno, tělesná teplota má představovat významný faktor ovlivňující délku života, a to i sama o sobě, bez souvislosti s intenzitou metabolismu.
„Žít rychle a zemřít mladý“ – toto spojení má i čistě biologický význam, pokud ho vztáhneme na rychlost metabolismu. Někdy se uvádí, že skoro všem suchozemským savcům (člověk je ale mimochodem výjimkou) udeří srdce za život v průměru stejněkrát; jinak řečeno, ti s rychlým metabolismem budou žít krátce. Přičítá se to mj. tomu, že rychlý metabolismus s sebou nese zvýšené uvolňování kyslíkových radikálů, které organismus nakonec nenapravitelně poškodí.
V rámci jednoho druhu je však souvislost mezi metabolismem a délkou života méně jasná. Obecně platí, že zásahy, které přinášejí prodloužení života, např. omezení příjmu kalorií vedoucí ke snížení rychlosti metabolismu, jsou v souladu s logikou „žít rychle a zemřít mladý“. Nicméně třeba fyzické cvičení zrychluje metabolismus, ale mělo by lidem život prodlužovat.
Jedním z problémů při zjišťování vlivu metabolismu na délku života je skutečnost, že metabolismus je často spojen se změnami tělesné teploty. Obecně platí, že nízká rychlost metabolismu je spojena s nízkou tělesnou teplotou. Když tedy myši při omezení příjmu kalorií žijí déle, není jasné, zda prodloužení života souvisí s jejich méně intenzivním metabolismem nebo nižší tělesnou teplotou. A právě tímto způsobem se na problém podívali Vědci z Shenzhen Institute of Advanced Technology (SIAT) Čínské akademie věd, Wenzhou University a University of Aberdeen
Studie publikovaná v Nature Metabolism vytvořila situaci, kdy se rychlost metabolismu a tělesná teplota měnily opačným směrem. Z toho pak lze zkoušet odhadnout, který faktor je důležitější. Experimentátoři nastavili křečkům a myším teplotu na horní hranici jejich snášenlivosti. Výsledkem byl pokles intenzity metabolismu a současně nárůst tělesné teploty (poznámka PH, samozřejmě laický pohled na věc: inárůst teploty asi ne o moc, však si savci teplotu regulují; a nemohlo to být i tak, že nutné chlazení vyžadovalo vlastně metabolismus naopak zrychlit, jako když jde člověk do sauny?). Ukázalo se, že vystavení hlodavců těmto podmínkám zkracuje délku jejich života. Pomalejší metabolismus jim život neprodloužil, ale vyšší teploty ho zkrátily, uvedl spoluautor studie John R. Speakman ze SIAT.
Dále vědci použili malé ventilátory, jimiž další skupinu zvířat ochlazovali. Tím se snížila jejich tělesná teplota, nepoklesla ale rychlost metabolismus (PH: proč ne?). Délka života se vrátila na původní úroveň. Shrnuto, samotná tělesná teplota má hrát překvapivě velkou úlohu…

Zhijun Zhao, Body temperature is a more important modulator of lifespan than metabolic rate in two small mammals, Nature Metabolism (2022). DOI: 10.1038/s42255-022-00545-5. www.nature.com/articles/s42255-022-00545-5
Zdroj: Chinese Academy of Sciences / MedicalXpress.com a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *