Co si myslí slepecký pes

Ví slepecký pes, že jeho pán je slepý? Nebo jinak: jak asistenční pes chápw, že postižený člověk něco může a něco naopak nemůže?

Zdroj níže soudí, že nějaký celkový abstraktní koncept asistenční pes nemá. Je vycvičen na určité konkrétní situace typu přechodu vozovky, doma ale klidně hrabe tlapou k misce nebo očekává, že mu slepý pán podá hračku spadlou za skříň. Slepečtí psi např. používají standardní prosebný nešťastný psí pohled, který upírají nejprve na majitele, pak na svou misku a zase nazpátek. (Kromě toho taky třeba kňučí, to je pavlovovské podmiňování, vědí, že se tak zvýší pravděpodobnost jídla nebo se to alespoň urychlí. Ale co je slepota, to nevědí.)

Zdroj: John Bradhshaw: Cesta do psí mysli, Plot 2014

Protiargumenty:
Někteří psi podle všeho přitom mají „koncept mysli“. Když se pes učí napodobováním jiného psa aportovat předměty a učitel má přitom něco v tlamě, učení psi budou aportovat tlamou („je prostě třeba aportovat, kdyby něl volnou tlamu, dělal by to taky tak…“). Když má učící pes tlamu prázdnou a aportuje packama, naučí se žák aportovat packama („mohl by tlamou, ale když to nedělá, je asi třeba…“). Nicméně tyto experimenty nedávají jednoznačné výsledky, jiným vědcům se je zopakovat nepodařilo..
Zajímavý protipříklad uváděný v dokumentu Tajný život psů: slepecký pes nevede pána tak, aby se tento praštil do hlavy, i když pes sám v pohodě podleze. Jakoby tedy chápe, že člověk to nevidí a nedokáže se sehnout?

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *