Kvantový počítače D-Wave Advantage 5000+

D-Wave nabízí nový kvantový počítač: přes 5 000 qubitů

Kanadská firma D-Wave Systems, dodavatelů reálně používaných kvantových počítačů, uvádí nový systém Advantage 5000+ s více než 5000 qubity. Přístup k hardwaru se řeší pomocí cloudobé služby Leap; ta navíc v podobně hybridní výpočetní služby kombinuje využití klasických a kvantových počítačů pro řešení úloh s až milionem proměnných. Oproti předešlé verzi tak podle tiskové zprávy na 1 QPU může běžet dvakrát větší úloha a u některých úloh se doba řešení ve srovnání s D-Wave 2000Q LN QPU zkracuje 10 až 30krát.
Jinak řečeno: Novinka, jak byla oznámena, nezahrnuje přímo prodávaný a u zákazníka instalovaný hardware. Stále se jedná nikoliv o obecný kvantový počítač, ale o systém pro kvantové žíhání, techniku používanou především v optimalizačních úlohách (především tam, kde není třeba najít globální optimum, ale dostatečně dobré a dostatečně rychle vypočitatelné nějaké řešení, lokální optimum). Firma nicméně chystá i tzv. discrete quadratic model (DQM), který by měl rozšířit typy problémů zvládnutelných na jejích systémech.
Současně byl oznámen také program D-Wave Launch určený podnikům, které chtějí začít využívat kvantové a hybridní kvantové výpočty, ale potřebují další podporu a školení. D-Wave jim nabízí např. konzultace, jaké z používaných podnikových aplikací by mělo smysl převádět na tyto technologie. Dále bude D-Wave pomáhat s návrhem, vývojem, implementací a provozem. Firma označuje své řešení za první kvantový počítač pro podnikové uživatele.
D-Wave mezi svými zákazníky tentokrát zmiňuje Menten AI, která kvantové výpočty používá pro návrh proteinů s předdefinovanou strukturou (tj. jaká má být samotná sekvence aminokyselin). Tento postup je v kvantových systémech efektivnější a uplatňuje se aktuálně i při hledání léků proti koronaviru. Konzultační společnost Accentrure pro změnu testuje kvantové systémy pro arbitrážní obchodování s měnami (arbitráž zde míněno jako obchodování při různých cenách aktiva na různých trzích) nebo pro hodnocení úvěrů. Volkswagen používá kvantové žíhání a nyní hybridní službu D-Wave k optimalizaci pořadí, v němž jsou lakovány automobily (např. minimalizace nutnosti přepínat mezi různými barvami, uvádí tisková zpráva D-Wave).
Co se týče počtu qubitů. Samotné číslo je trochu zavádějící, protože působí dojmem, že toto je počet qubitů v superpozici. Při známém exponenciálním nárůstu výpočetní síly kvantového počítače by to znamenalo skutečně obrovský výkon (bez ohledu na to, že se nejedná o univerzální počítač, šifry by stejně nelámal apod.). Tak tomu ale není. V kvantovém provázání se v nové verzi nachází vždy 16 qubitů, každý qubit vstupuje do superpozice s 15 dalšími. A i to je obrovský posun vpřed, protože předcházející verze D-Wave 2000Q (2000 qubitů) umožňovala propojení pouze 7 qubitů. V důsledku inovace se poněkud mění i doporučené programátorské postupy a nástroje, které přináší sada pro vývoj softwaru (SDK) D-Wave Ocean. Pro hybridní kvantové výpočty by měl být možný i rychlý vývoj v Pythonu.
Zdroj: D-Wave a další

Betelgeuze by mohla být dvojhvězda – a proto mění tak podivně svou jasnost

Betelgeuze si před pár lety užila chvíle mediálního zájmu, když se spekulovalo o tom, že …

2 comments

  1. Kdyby to byly skutečné qubity, tak už by dávno byli schopni dešifrovat nejen AES-256bit a AES-512bit, ale i 4096bit RSA.
    Jenže ony to nejsou skutečné qubity….

  2. RSA mozna ano, u AES nevim, to nepouziva faktorizaci, ne? (a kvantovy algoritmus pro faktorizaci je take „jednoucelovy“, je obecne k nicemu pro NP uplne problemy atd.)
    Plus jeste – ono i kdyby bylo 5000 „skutecnych“ qubitu, jeste to neznamena, ze by 5000 bylo v superpozici, takze zase vypocetni sila by nerostla o faktor 2 na 5000…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *