Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Dala by se úpravou gravitačních rovnic nahradit i temná energie?

Rozpínání vesmíru se podle všeho zrychluje a pro vysvětlení tohoto jevu byla jako další veličina zavedena temná energie. Nicméně – nešlo by vše vyřešit prostě i úpravou gravitačního zákona? Podobně jako namísto temné hmoty lze nějak změnit chování gravitace v závislosti na vzdálenosti, zde bychom zavedli nějakou závislost gravitace na čase. Takový pokus byl proveden v rámci nové studie mezinárodního projektu Dark Energy Survey, který využívá čtyřmetrový teleskop Victora M. Blanca v Chile. Studie nicméně vedla k závěru, že chápání gravitace tak, jak ho přináší obecná teorie relativity, stále nejlépe odpovídá naměřeným datům.
„Vědci z Dark Energy Survey hledají na snímcích galaxií jemnější deformace způsobené ohýbáním prostoru temnou hmotou, tedy tzv. slabé gravitační čočkování. Síla gravitace určuje velikost a rozložení struktur temné hmoty a velikost a rozložení temné hmoty zase určují, jak pokřivené se nám galaxie /různě vzdálené v čase/prostoru/ jeví. Díky tomu mohou snímky odhalit sílu gravitace v různých vzdálenostech od Země a ve vzdálené historii vesmíru. Skupina nyní změřila tvary více než 100 milionů galaxií a pozorování zatím odpovídají tomu, co předpovídá Einsteinova teorie,“ praví průvodní tisková zpráva.
Studie se zabývala galaxiemi, které jsou od nás v čase vzdálené maximálně 5 miliard let. Mise ESA Euclid nahlédne 8 miliard let do minulosti a NASA Nancy Grace Roman Space Telescope se podívá 11 miliard let zpět. Eventuální změny gravitační síly v závislosti na čase nebo vzdálenosti se v rámci těchto projektů budou dále zkoumat.

Dark Energy Survey Year 3 Results: Constraints on extensions to ΛCDM with weak lensing and galaxy clustering, arXiv:2207.05766 [astro-ph.CO] arxiv.org/abs/2207.05766
Zdroj: NASA / Phys.org

Poznámky PH:
Ono vlastně zavedení temné energie, respektive kosmologické konstanty, je také vrtání do Einsteinových rovnic, ovšem tímto způsobem s nimi žongloval už on sám. A není nakonec ekvivalentní (na sebe převoditelné), budeme-li postulovat temnou energii, nebo nějaký vztah gravitace k času?
Výše je patrné, že úvahy o temné energii a její eventuální náhradě nějakým jiným principem stojí v těchto experimentech naopak na tom, že jako fakt bereme existenci temné hmoty. Kdybychom místo temné hmoty ovšem preferovali jinou teorii, co by z toho vyplynulo pro temnou energii? (MOND, alternativa temné hmoty, obnáší ale změnu gravitačního zákona nikoliv v čase, zavádějí se zde jen další členy v závislosti na vzdálenosti – navíc už do původních Newtonových rovnic.)

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

4 comments

  1. to dela verlinde ne? ze ve velmi ridkem prostoru neni gravitacni sila ve vztahu 1/r^2 ke vzdalenosti teles, ale v prvni mocnine 1/r.

  2. pavel houser

    tak u verlindeho to myslim jde jeste dal, ze gravitace neni fundamentalni, ale vyplyva z jinych principu…

  3. >>tak u verlindeho to myslim jde jeste dal, ze gravitace neni fundamentalni, ale vyplyva z jinych principu…

    ano, ale prave kdyz dal dokupy ty svoje predstavy jako vzorecek tak mu nejprve vysel normalni newtonuv zakon. a kdyz pridal nejake dalsi upravy, tak se tam objevily i jine cleny vzhledem k vzdalenosti (1/r), ale to jen pro oblasti, ktere neobsahuji skoro zadnou hmotu.

  4. Pavel Houser

    navic clen 1/r, nebo namisto clenu 1/r na 2? (chapu-li to spravne, „potrebujeme“, aby gravitace byla slabsi, to kvuli temne energii. ale cheme-li se naopak obejit bez temne hmoty, potrbujeme, aby byla silnejsi.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *