Co tvoří temnou hmotu? Nedávno se objevila myšlenka, podle které by mohlo jít o miniaturní černé díry vzniklé v počátcích vesmíru; tato teorie ovšem předpokládala dosti exotické objekty vytvořené pomocí Higgsova pole. Nově navržená hypotéza si vystačí s černými dírami tradičnějšími a hlavně lépe detekovatelnými.
Qirong Zhu s kolegy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics tvrdí, že tyto černé díry mohly vzniknout při inflačním rozpínání, eventuálně přímým kolapsem primárního „plynu“, který vyplňoval vesmír. Nejde tak o pozůstatky obřích hvězd (v raném vesmíru na to nebyl čas), ale na rozdíl od jiných modelů mají hmotnost řádově jako hvězdy, mezi 2 a 14 Slunci. Naopak u černých děr vzniklých z Higgsova pole se předpokládala hmotnost jen asi miliardy tun, zlomek planety.
Předpokládáme, že temná hmota je soustředěna ve vnějších oblastech galaxií, v jejich „halo“. Autoři nové teorie tvrdí, že exotické částice typu WIMS by vykazovaly jinou distribuci hmotnosti než jimi navržené černé díry. U trpasličích galaxií by pak tyto rozdíly mohly být přímo pozorovatelné, a navíc bychom mohli zachytit i interakce mezi černými děrami a běžnými hvězdami (i když černé díry, pomocí jejichž srážky byly v roce 2015 poprvé detekovány gravitační vlny, měly větší hmotnosti, 29 a 36 sluncí; rozdíl to ale není rozhodně řádový).
Samozřejmě zůstává otázka, zda je nadějnější pátrat po temné hmotě nebo naopak vytvářet teorie, které se bez její existence dokáží obejít…
Zdroj: Phys.org a další
černé díry kosmologie temná hmota vesmír
Jak byl vyroben Disk z Nebry
Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …