Viry jsou schopny extrémně rychlé evoluce. Vědci z Univesity of California v San Diegu nyní v Science (hlavní autor Justin Meyer) popsali další trik, který k tomu mohou používat.
Konkrétně jde o mechanismus, který bakteriofág využívá k získání schopnosti infikovat jiný druh hostitelské bakterie. Virové proteiny se přes úspěšným průnikem připojují k povrchovým proteinům hostitelské buňky podobně jako klíč do zámku. Zdálo by se, že schopnost přeskočit na jiný druh prostě vyžaduje jiný virový protein a tedy klasickou mutaci v nukleové kyselině (ať jde o DNA nebo RNA viry). Ukázalo se ale, že zkoumaný virus lambda (běžně napadá bakterie Escherichia coli) produkuje protein, který je nestabilní. Následně se může rozpadnout, takže jediná genetická sekvence kóduje více proteinů – a to jiným způsobem, než přes různě posunuté čtecí rámce (kdy ovšem při posunutém čtení vznikne úplně jiná sekvence aminokyselin). Navíc nestabilní protein by se mohl rozpadat i více různými způsoby, čímž by se variabilita „klíčů“ ještě zvýšila.
Zbývá prozkoumat, zda se tento mechanismus uplatňuje častěji. Nakonec přeskok na jiného hostitele – člověka – nastal i v nedávné evoluci aktuálně dost významných virů, jako jsou např. různé ptačí chřipky, Ebola, Zika, HIV…
Zdroj: Phys.org a další
evoluční biologie genetika medicína viry
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …