Respektive nadýchaná pavučina z prachových částic. Nová teorie se ještě vrací k povaze mezihvězdného (? viz dále) návštěvníka Sluneční soustavy, tělesu `Oumuamua.
Toto těleso se běžně znázorňuje v doutníkovém tvaru, ale protože jeden z rozměrů nebyl ve skutečnosti pozorován, tvar se mohl blížit i disku. Zajímavé na tělesu bylo velké zaznamenané zrychlení. Podle jedné teorie se proto ‚Oumuamua skládala z molekulárního vodíku, který po přiblížení k Slunci fungoval jako přírodní iontový motor, tato představa však byla nedávno zpochybněna.
Změna: `Oumuamua prý z vodíkového ledu nebyla
Další možnou příčinou „negravitačního“ zrychlení byl tlak slunečního větru. To by znamenalo, že těleso muselo mít extrémně nízkou hustotu. Od toho se pak odvíjely teorie, že ‚Oumuamua má umělý původ, jde např. o záměrně navrženou a zkonstruovanou plachtu. Ale pochopitelně teorie zahrnující inteligentní mimozemšťany by si žádaly velmi silné důkazy, a ty zatím nikdo nepředložil. Mnohem pravděpodobnější jsou proto jiná vysvětlení.
Andy Tomaswick na Universe Today zmiňuje nedávný nápad Jane Luu a jejích kolegů z University of Oslo. Podle studie publikované v Astrophysical Journal Letters vznikla ‚Oumuamua jako „fraktál“ v oblasti Ooortova mračna. Pokud víme, podobné nadýchané prachové pavučiny mohou vznikat z jádra komety, když se střetne s nějakým větším kamenným kusem a vzniklý prach je při tom z jádra komety odfouknut. K fragmentu se pak připojují další částice komety a vytváří se příslušný „fraktál“. Ten nic nedrží a nakonec jej odfoukne tlak plynu unikajícího z komety.
Mateřská kometa pro těleso ‚Oumuamua podle nové teorie nejspíš patřila k dlouhoperiodickým kometám Oortova mračna. Nebo mohlo jít o kometu, která opravdu nepocházela ze Sluneční soustavy. Z komet s kratší periodou by prý takový objekt vzniknout nemohl – mají kvůli častějším průletům kolem Slunce k dispozici méně potřebné hmoty a navíc by příslušný „fraktál“ byl po svém vzniku pravděpodobně odfouknut do mezihvězdného prostoru a do Sluneční soustavy by se už nevrátil.
Jane X. Luu et al. ‚Oumuamua as a Cometary Fractal Aggregate: The „Dust Bunny“ Model, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/2041-8213/abafa7
Zdroj: Universe Today/Phys.org
Poznámka PH: Takže by to znamenalo, že cca nejde/nemusí jít o objekt vzniklý mimo Sluneční soustavu (Oortovo mračno je její součástí)? V původním článku se zmiňuje, že i extrasolární kometa Borisov je nejspíš kometa s dlouhou oběžnou dráhou.
Takovy nadychany fraktal je jen tezko prezil prulet okolo Slunce….